Kaip užsiauginti braškių savo sode?

Braškės yra turbūt populiariausia uoga Lietuvoje. Ir ne tik tarp vartotojų, bet ir tarp sodininkų, kuriems braškės yra viena vertingiausių uoginių kultūrų. Tai yra uoga, kurioje apstu įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų bei kurias, dėl itin malonaus jų skonio, galima panaudoti įvairiais būdais. Jas galima valgyti žalias, o taip pat iš jų galima gaminti uogienes, sirupus, kompotus, drebučius ir įvairius kitus produktus bei patiekalus.

Tačiau kaip ir kiekvienos kita kultūra, taip ir braškės reikalauja atitinkamų sodininkystės žinių. Sodininkas privalo žinoti kaip braškes sodinti, kaip jas auginti, tręšti, prižiūrėti, apginti nuo ligų ir kenkėjų bei galiausiai, kaip efektyviai nuimti braškių derlių. Visą tai reikia atlikti atsakingai, kad nebūtų pažeistas pats augalas ar jo dirvožemis, nes iš to pačio augalo galima gauti braškių derlių apie tris metus.

Netinkamai pasodintos braškės gali neduoti gero derliaus, o pertręštos jos pasižymi per didele lapija ir neatsparumu ligoms ir kenkėjams. Todėl braškių auginimas reikalauja kruopštaus darbo ir tinkamos priežiūros. Netinkama braškių priežiūra gali lemti nekokybišką ir nepakankamą derlių. Tai ypatingai aktualu komerciniu braškių auginimu užsiimantiems sodininkams.

Kaip ir kitų sodo augalų, braškių auginimo procesas susideda iš kelių svarbiausių žingsnių: dirvos paruošimo, braškių sodinimo, tręšimo ir nuolatinės priežiūros. Žemiau apžvelgiame svarbiausias kiekvieno iš šių etapų detales.

Dirvos paruošimas

Braškių sodinimui reikia paruošti dirvą, nuo kurios šių uogų derlius yra labai priklausomas. Todėl reikėtų parinkti kokybišką ir humusingą mažo rūgštingumo dirvą, kuri būtų gerai sutvarkyta ir tinkamai paruošta. Braškes besiruošiantis auginti sodininkas privalo pašalinti visas piktžoles ir prieš tai dirvoje augintų kultūrų likučius, kad braškės „nesusirgtų“ ar nebūtų užpultos kenkėjų.

Ne ką mažiau svarbi ir dirvos vieta. Braškynas turėtų būti tokioje vietoje, kuri būtų kuo įmanoma labiau apsaugota nuo stipraus vėjo. Taip pat svarbu, kad braškynas žiemą būtų padengiamas apylygiu sniego sluoksniu, kuris neištirptų anksčiau laiko. Derlių taip pat smarkiai įtakoja tiesioginiai saulės spinduliai – kuo daugiau saulės matys braškynas, tuo didesnio derliaus galima tikėtis.

Braškių sodinimas

Braškių sodinimą galima pradėti skirtingais laikotarpiais: geriausiai tam tinkas kuo ankstyvesnis pavasaris, rūgpjūčio mėnesis arba rugsėjo mėnesio pradžia. Jei veisiamas naujas braškynas, tuomet reikėtų atsakingai pasirinkti daigus. Daigai iš nekokybiškų ar itin senų braškynų gali lemti tai, kad naujo braškyno derlius taip pat bus nekokybiškas ar nepakankamas. Todėl braškių sodinimui reikėtų rinktis gerų veislių ir tik sveikus bei kokybiškus daigus.

Braškyno priežiūra

Braškynas turi būti nuolatos mulčiuojamas, o jo tarpueiliai – daugmaž 7 kartus per vasarą purenami kauptuku. Vasaros pabaigoje reikėtų pašalinti netinkamai įaugusius ar prie dirvos bei aplinkos neprisitaikiusius ūsus.

Nereikėtų pamiršti ir atitinkamai patręšti bei nuolatos laistyti braškių augalus. Bet kaip ir minėjome, braškynas yra labai jautrus trąšoms, todėl reikėtų būtų atsargiems ir jo nepertręšti, nes tokiu atveju nesulauksite norimo derliaus.

Taip pat reikėtų braškes nuolat prižiūrėti ir saugoti nuo piktžolių. Joms atsiradus – jas išravėti.

Kitų kultūrų auginimo patarimai

Sodininkystė gali būti labai sudėtinga veikla, ypač jei neturite daug patirties šioje veikloje. Net ir patyrę sodininkai turi pasidomėti kaip auginti augalus ar kultūras, su kuriomis iki tol nėra tekę susidurti. Todėl daugiau patarimų ir informacijos sodininkams gali drąsiai ieškoti mūsų puslapyje.

Neradę tinkamos informacijos jums priimtinuose ir prieinamuose šaltiniuose, visuomet galite kreiptis į įvairių sodininkystės socialinių tinklų grupių šeimininkus ar prisijungti prie tokio pobūdžio diskusijų forumų internete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *