Komposto dėžės: kam jos reikalingos ir kodėl reikia turėti savo sode?

Jei bent kažkiek domitės daržininkyste bei sodininkyste, tai tikrai esat girdėję apie komposto dėžes, o neretas greičiausiai ir turi tokią įkurdinę kažkuriame savo sodo kamputyje. Paprastai joms parenkamos mažiau matomos, nuošalesnės kiemo vietos – visgi daiktas nelabai reprezentatyvus. Bet užtat koks naudingas! Straipsnyje paminėsime komposto dėžių naudą ir pagrįsime, kodėl ją verta turėti ir savo sode.

komposto deze

Kokia komposto dėžės nauda?

Kompostavimas yra ekologiškas atliekų tvarkymo būdas, kai veikiamos dirvožemyje gyvenančių gyvūnų, dirvos fermentų bei įvairių mikroorganizmų suyra atliekos, virsdamos itin vertinga organine trąša. Matyti, kad komposto dėžė suteikia progą nušauti net kelis zuikius vienu šūviu: išvengiate problemos, kur dėti įvairias atliekas; užtikrinate tvarką sode; turite ekologišką, puikią trąšą savo sodo augalams, gėlynui bei daržo gėrybėms.

Taigi, komposto dėžėse iš įvairių organinių medžiagų „gimsta“ organinės trąšos, naudojamos įvairiems augalams tręšti, taip pat labai vertingos nederlingoms dirvoms, gerai perpuvęs kompostas efektyviai praturtins dirvą maistingomis medžiagomis, humusu, jis prisideda prie dirvožemio purumo, kur kas geresnio laidumo orui ir lemia ilgesnį drėgmės išsilaikymą dirvoje.

Kodėl komposto dėžę verta turėti savo sode?

Minėta komposto nauda dirvožemiui, jo struktūrai, o drauge ir jame augantiems augalams yra nenuginčijama, todėl greičiausiai nekyla abejonių, kad savo sode turėti komposto dėžę yra labai  naudinga. Pirmiausia, turėsite, kur padėti daugelį atliekų, jos  bus visos vienoje vietoje, nekris į akis ir negadins sodo vaizdo. Antra, visuomet po ranka bus vertingų trąšų. Trečias aspektas – ekonominis. Tokios trąšos ne tik naudingos, bet ir pigios. Tiksliau – nieko nekainuojančios, nes joms naudosite tai, ką paprastai išmestumėte. Nedidelių išlaidų pareikalaus tik pati komposto dėžė.

Jūsų sode įkurdinta komposto dėžė padės laikytis ekologijos principų, auginti sveikesnį derlių.

Ką galime dėti į komposto dėžę?

Šis klausimas aktualus ir labai dažnai keliamas. O atliekų, kurios tinka kompostuoti, sąrašas labai ilgas. Komposto dėžė priglaus nupjautą žolę, rudenį sugrėbtus lapus, nuvytusias gėlės, nugenėtas medžių ir krūmų šakeles, žoles ir piktžoles iš daržo, kurias išravite kaskart, čia drąsiai meskite bulvių lupenas, vaisių ir daržovių žieveles bei kt. Neretas abejoja dėl kavos tirščių ir arbatžolių – ar tinka šias atliekas mesti į komposto dėžę. Atsakome – dar ir kaip tinka! Kavos tirščiai bei arbatžolės apskritai yra naudingos dirvožemiui, tad ir į komposto dėžę turėtų keliauti netaupant. Į komposto dėžę meskite visas organines medžiagas, daržo, sodo atliekas bei tas, kurios atkeliauja iš virtuvės.

Jei dar neturite komposto dėžės ir sodo atliekas metate į šiukšlių konteinerius ar dar blogiau, vežate ir išmetate ten, kur negalima, tuomet suteikite sau progą pasinaudoti kompostavimo teikiama nauda. Skirkite sode plotelį nedidelei dėžei, teikiančiai didelę naudą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *