Ruošdami naują komposto krūvą jai parinktoje vietoje, paskleiskite 10 cm storio durpių sluoksnį. Tai būtina, jei komposto krūvą laistysite srutomis ar trąšų tirpalu. Paskleistos durpės gerai sugers šias medžiagas, kurios su kritulių vandeniu nutekėtų į gilesnius žemės sluoksnius. Durpės turi būti vidutinio drėgnumo. Perkasant krūvas, durpės sumaišomos su žemėmis, o naujai krūvai vėl jų paklojama kitoje vietoje. Krūvų viršuje padarykite įdubimą lietaus vandeniui surinkti ir laistomoms srutoms bei trąšu tirpalui supilti.
Iš ko daromas kompostas
Kompostai daromi iš įvairių sodo, daržo, buitinių ar kitokių atliekų ir specialus – lapų, durpių, velėnų, mėšlo, miško paklotės. Iš jų daromi įvairioms gėlėms bei daržovėms auginti žemių mišiniai. Lapinei žemei geriausiai tinka klevų, liepų lapai (netinka kaštonų). Rudenį jie sugrėbiami ir sunešami į krūvas. Naudoti tinka po 2—3 metų.
Durpės geriausiai tinka kraikinės (samaninės). Anksčiau jos būdavo 2 žiemas vėdinamos (nepūdomos) ir naudojamos mišiniams su kitomis žemėmis. Dabar, atsižvelgiant į durpių rūgštumą, pridedama kreidos ir sumaišius su trąšomis, jos naudojamos daržovių, gėlių daigams ar daržovėms auginti.
Velėninė žemė ruošiama iš geros (nerūgščios) pievų velėnos. Velėnų gabalai sukraunami į krūvas žolėtą pusę suglaudžiant su žolėta. Tarp velėnų sluoksnių galima dėti karvių mėšlo. Per metus 2—3 kartus perkasama. Tinka naudoti po 1 — 2 metų.
Mėšlinei žemei geriausiai tinka karvių mėšlas. Krūvose jis neturėtų kaisti, bet puti pamažu. Dėl to jis dažnai sluoksniuojamas su žemėmis ar durpėmis. Be to, žemės ar durpės sugeria iš mėšlo išsiskyrusį amoniaką. Naudoti tinka po 2—3 metų.
Lapuočių miško paklotė yra pusiau perpuvę lapai ir šakelės. Po 1—2 metų jos kompostas gali pakeisti lapinę žemę. Kai kurioms gėlėms, pvz.: azalijoms, ruošiama šilų (pušynų) paklotės, samanų žemė, erikoms — viržynų, Orchidėjoms — paparčių šaknų ir kitokios žemės. Žemių ar jų mišinių laidumui pagerinti naudojamas rupus paupių, paežerių ar gerai vandeniu išplautas karjerų smėlis.