Kodėl nepasisodinus žirnių?

Prisiruošę ir galiausiai pasodinę žirnius galite kiek atsikvėpti, nes sunkiausia dalis jau atlikta. Šios rūšies daržovėms nereikia įpatingos priežiūros. Dažniausia problema būna negerai parinkta vieta jų sodinimui. Palyginus su kitais augalais, žirniams nekenkia labai didelis kenkėjų ar ligų pavojus. Žinoma, ne pro šalį juos apsaugoti nuo amarų. Tam tinka įvairūs purškikliai, kuriuos galite įsigyti sodo prekių parduotuvėje.

Žirniai geriausiai auga vėsioje temperatūroje. Taip pat, pilnaverčiam jų augimui yra reikalingi šviesos šaltiniai. Išdygęs žirnio daigas gali adaptuotis prie šaltoko ir drėgno pavasario pradžios klimato. Dažniausiai patariama sėklas pasodinti kuo ankščiau. Tuomet žirniai savo derlių gali pilnai išvesti. Pasodinus vėliau ir derlius bus vėlesnis, o vasaros kaitros gali nualinti augalus ir teks atsisveikinti ne tik su krūmais, bet ir su nespėjusiais subręsti žirneliais. Jei žirnius nusprendėte sodinti praėjus vasarai, apmąstykite, kad derlius būtų nuimtas iki didesnių oro atšalimų. Tai taip pat gali daryti neigiamą įtaką augimui. Tačiau vadovautis griežtomis sodinimo taisyklėmis būtų klaidinga, nes sodinimo laikotarpis priklauso ne nuo to, kas parašyta ant sėklų pakelio, o nuo žemės šilumos. Tarkim, kad žiema užsilaikė ilgai, o ant pakuotės parašyta, jog reikia sodinti maždaug kovo pradžioje. Įvykdę instrukciją pirmųjų daigelių galite laukti net mėnesį. Tad būtina atsižvelgti į aplinkos sąlygas.

Ar niekuomet nekilo idėja, jog galima žirnius pradėti auginti namuose, o vėliau persodinti į šiltnamį ir taip dar paankstinti jų ir taip ankstyvą derlių? Jei manote, jog tai nuostabi mintis, tuomet teks Jus nuvilti. Žirniai nemėgsta persodinimo. Jo metu gali būti pažeistos jauno daigo netvirtos šaknelės, o tai atsilieps derliaus kiekyje… Tačiau jei tai vienintelis būdas- galite bandyti.

Sėklas į lauke esančią žemę patariama sodinti praėjus maždaug mėnesiui, po paskutinių šalčių Jūsų aplinkoje. Tik praėjus tokiam laikotarpiui galite būti įsitikinę, jog žemė nebebus įšale. Jei daržoves sodinsite šiltnamyje, galite laiką patrumpinti, bet palaukti, kol pasitrauks minusinė temperatūra visgi reikėtų. Norėdami sulaukti geriausio rezultato, sodinkite žirnius ankstyvą pavasarį arba ankstyvą rudenį. Tokiu atveju derlius bus gausiausias. Be abejo, sėklas geriausia sodinti visas vienu metu, o ne paskirstant kad ir dviems savaitėms. Tokiu būdu visi žirniai turėtų užaugti maždaug vienu metu ir žemės lopynėlyje bus išvengta betvarkės.

Geriausia žirnius sodinti ne toli vienas nuo kito ir juos lygiuojant. Tuomet žirniai suauga tankiai ir vienas šalia kito bei sudaro šešėlį piktžolėms. Taip pat, augdami šitokiu būdu palaiko vėssią žemės temperatūrą, padidina derlių ir nenaudoja per daug didelio žemės sklypo ploto. Nepatariama susodintų žirnių retinti, tad apgalvokite ir šimtaprocentinį, ir mažą sėklų daigumą.

Žirniai yra laistomi maždaug kas savaitę, atsižvelgiant į aplinkos sąlygas. Neperviršykite vandens kiekio. Jei žemė pastoviai bus labai drėgna, sumažės žirnių augimo tempai. Daugiau dėmesio reikia daržovėms tuomet, kai jos formuoja ankštis. Jei žemė tuo metu bus labai sausa, žirniai gali būti maži bei sausoki.

Be laistymo ir sodinimo lieka vienas pagrindinis dalykas, kurį turėtumėte žinoti prieš sodindami šiuos augalus. Žirniai- lyg vijokliniai augalai, tad norėdami gauti patenkinamą derlių, pasirūpinkite augalų atramomis. Tai gali būti tvora ar šakos, aplink kuriuos galėtų vyniotis jų vijos.

Kaip jau supratote, žirniai yra augalai, kuriems daug priežiūros nereikia. Tačiau kaip ir visi augalai, jie reikalauja nors šiek tiek dėmesio. Tad nepagailėkite jo ir būsite nudžiuginti puikiais rezultatais.

Straipsnis verstas iš anglų kalbos.

 

  1 comment for “Kodėl nepasisodinus žirnių?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *