Ką verta žinoti apie morkas?

Pirmiausia reikėtų paminėti, jog morkos laikomos nesunkiai uždauginamomis bei gausiai vitaminų pripildytomis daržovėmis. Savame sode galite jas sodinti jau pavasarį. Nors žinome, jog šios rūšies daržovėms daug priežiūros nereikia, ne pro šalį būtų pasirūpinti tinkama vieta, nes nuo to priklauso derliaus kokybė. Pavyzdžiui parinkus akmenuotą, kietą ir pastoviai sausą dirvą morkos užaugs išties mažo ilgio ir storio. Joms palankiausia yra yra puri ir lengva žemė, kuri augimui nesukelia papildomų problemų. Tad atkreipę dėmesį į vietą tuo pačiu lyg garantuosite, jog didžioji dalis energijos bus panaudota ne žemės rausimui ir įsitvirtinimui, o tiesiog pačios daržovės augimui. Kalbant apie morkų subrendimo laikotarpį reikėtų paminėti, jog ankstyvųjų morkų rūšis galima kasti praėjus maždaug dvylikai savaičių nuo pasodinimo (po trijų mėnesių), o pagrindinio, kitaip sakant vėlyvesniojo sodinimo morkas, derėtų kasti praėjus šešiolikai savaičių (maždaug po keturių mėnesių).

Kaip pasiruošti morkų sodinimui?

  • Žemėje augančių daržovių derliaus kokybei didžiausią įtaką daro žemės, kurioje jos sodinamos kokybė. Tad žemę pravartu sukasti jau žiemos paaigoje ar pavasario pradžioje. Reikėtų išrinkti visus akmenėlius ar kietesnius grumstus, kad paruoštoji žemė būtų puri ir be nereikalingų priemaišų.
  • Jei Jūsų parinktasis žemės plotas bus per daug derlingas, tai taip pat neišeis į augalų naudą. Tokiu atveju morkos po kiek laiko nebegebės įsisavinti reikiamų mineralinių medžiagų, tad sodo plotas, kurią buvote užsėję tam tikra rūšimi dirvą gerinančių žolelių, bus ne itin palanki šioms daržovėms.
  • Likus maždaug savaitei iki sėklų sodinimo patariama žemė sulyginti (į pagalbą pasitelkus grėblį) bei negausiai pabarstyti trąšomis. Tik nepersistenkite, nes gali nutikti kaip ir prieš tai minėtame punkte.
  • Morkų sėklos yra itin mažos, tačiau tai nereiškia, jog reikia sėklytes suberti itin arti viena kitos. Vienas iš patikimų būdų būtų morkų sėklelių suklijavimas ant tualetinio popieriaus su tirštais klijais (lipalu). Atstumas tarp sėklų turėtų būti maždaug apie du ar tris centimetrus, nes augdamos morkos plėsis. Jei atrodo juokinga ar netinkama mintis sėklas klijuoti, galime pagrįsti šį veiksmą. Jums nereiks daug vargti sodinant, o popierius žemėje visvien itin greit suirs, o juk daug maloniau likti ne smarkiai suteptomis rankomis.

Kaip morkas sodinti?

  • Jei jau žemė paruošta ir sėklos suklijuotos, jums belieka padaryti visai nedaug. Pirmiausia reikia išsikasti negilų griovelį, kuris turėtų būti tokio pločio, kokio yra popierius, ant kurio suklijavote sėklas. Griovelio gylis geriausias, kuomet jis yra maždaug penkių centimetrų.
  • Sekantis žingsnis- minėtą popierėlį įdėti žemėn ir jį užkasti. Ir beliko jas palaistyti.

Kaip nuimti ir išsaugoti derlių?

  • Priklausomai nuo to, kada pasodintos morkos, priklauso ir jų iškasimo laikas. Jei morkos ankstyvosios, jų kasimui tinkami birželio- liepos mėnesiai. Norint, jog morkos valgant būtų sultingesnės, nekaskite jų visų vienu kasimu, o tik tiek, kiek sunaudosite tuo kartu.
  • Jei morkų rūšis- vėlyvosios ir jos pasodintos tik pavasariui einant į galą, daržoves derėtų iškasti iki spalio mėnesio. Kitokiu atveju jos gali būti paveiktos nepalankių aplinkos sąlygų.
  • Morkų derliaus laikymas per žiemą galimas, tačiau tokiu atveju geriausia pasirinkti nepažeistas morkas. Taip pat patariama nuskinti jų lapiją, nes per laiką pradedantys pūti lapai, gali skatinti ir morkų puvimą ar kitokį gedimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *