Česnakas yra priskiriamas senovėje auginamų svogūnų rūšiai. Šios rūšies augalus ypač lengva auginti ir jie neužima didelio žemės ploto. Česnakai auga iš savo subrandintų vaisių. Kiekviena pasodinta galvutė žemėje dauginasi ir formuoja kitus gabalėlius. Šio augalo subrandintų vaisių skonis ypač puikus tuomet, kai jie yra pakenpinti. Taip pat, jie yra naudojami daugėlyje receptų kaip kvapioji medžiaga.
Kur česnakus auginti?
Jie turi būti sodinami toje vietoje, kurioje pastaruoju metu neaugo kiti česnakai ar kiti svogūninių kultūrų augalai.Nepatariama jų sodinti drėgnose vietose, kur vanduo kaupiasi tokiame gylyje, kur yra ir česnako šaknys. Tokiu būdu gręsia supuvimas ar susirgimas. Vieta gali būti parenkama ir pagal dar vieną česnakų privalumą. Jie apsaugo įvairių uogų (pavyzdžiui braškių) krūmelius nuo kenkėjų. Tad galite juos sodinti į tarpelius tarp uogų krūmelių.
Kaip paruošti žemę?
Česnakai turi būti sodinami į derlingą, gerai nusausinamą žemę. Jei žemė prieš sodinant bus tinkamai paruošta, padaugėja tikimybė, jog derlius bus ypač gausus. Tad reikėtų 6 centimetrų gylije pašalinti visus kietus grumstus bei akmenis. Taip pat nepamaišytų komposto medžiagos arba trąšos.
Kaip sodinti?
Česnakai yra sodinami atskiromis skiltelėmis. Jiems reikalingas plotas yra 4 centimetrai ant šetių centimetrų. Patariama sodinti eilėmis, tokiu būdų lysvelė atrodys tvarkingesnė. Skiltelė žemėn dedama bukuoju galu į apačią. Padėję česnako gabalėlį į žemę galite jį kiek pastumti gilyn (maždaug 1-2cm.), kad lengviau įsitvirtintų. Tuomet apsupti žemėmis ir palaistyti (tik tuomet, jei dirva yra išdžiuvusi).
Mulčiavimas
Po pasodinimo galite česnaką apmulčiuoti šiaudais, smulkintais lapais arba žole. Šaltos žiemos regionuose jis turėtų būti maždaug keturių colių storio. Mulčiavimas užtikrins, kad jūsų pasodinti augalai nenušals atsiradus šaltukui. Taip pat jis gali padėti kontroliuoti piktžolių kiekį.
Kuomet pradeda augti nauji česnako lapai, ypač svarbu skatinti jų ir pačios česnako galvutės augimą. Paskatinti augimą galite trąšų pagalba. Vienas iš pasiūlymų būtų azoto trąšos, kurios ilgai suyrinėja ir ilgiau teikia česnakams palankias ir naudingas medžiagas. Taip pat galite dar kartą apmulčiuoti augalą, nes po žiemos prieš tai buvęs sluoksnis bus gerokai sudarkytas ir nuiręs. Pavasario pabaigoje, kuomet česnakai ruošiasi žydėti, galite nuskinti žiedus nuo tų augalų, kurių žiedai yra nedideli. Tikrai nepakenksite augalui, o net priešingai, visos maisto medžiagos bus skirtos ne žiedui, o brandinamoms česnako skiltelėms. Birželio mėnesį česnakai nustoja formuoti naujus lapus ir susitelkia į derlių. Tokiu metu galite pašalinti visus likusius žiedus ir jų nebelaistyti. Jei leisite dirvai, esančiai aplink svogūnėlius, kiek išdžiūti, pagerinsite derliaus kiekį ir kokybę.
Kaip sandėliuoti?
Pirmiausia reikia pasirūpinti derliaus nuėmimu. Česnakai iškasami rudeniop. Išraunamas visas augalas ir nukerpama iki tos ribos, kuri buvo žemėje. Lapus galite mesti į kompostavimo dėžę, o vaisius nuvalę nuo žemių suriškite panašiai kaip ir svogūnus bei išdžiovinkite. Tai garantuos ilgesnį česnakų išsilaikymą.
Straipsnis išverstas iš anglų kalbos.