Mulčiavimas, ar viską apie tai žinote?

mulciavimasAr nors kada susimąstėte, kodėl miške augantys patys įvairiausi augalai lengvai atlaiko karščius, sausrą, o štai, sode bei darže auginamų augalų (net ir gausiai laistomų) karštą vasarą būklė pablogėja? Taip yra todėl, kad miške augalus saugo natūralus apklotas iš smulkių šapelių, šakelių, lapelių bei kitų liekanų. Būtent šio unikalaus apkloto dėka augalai yra apsaugomi nuo erozijos, išplovimo, teikia augalams reikalingas medžiagas. Nieko keista, jog tokia nauda neliko nepastebėta – būtent dėl šios naudos daugelis sodininkų mulčiuoja dirvą.
Mulčiuojant dirvą yra išsaugoma drėgmė, neleidžiama sukietėti viršutiniam sluoksniui, nereikia nuolat purenti bei ravėti, gerinami medžiagų apykaitos procesai. Kaip matyti, mulčas teikia išties didelę naudą: pagerinama augalų būklė, sutaupoma laiko.

Mulčiavimas – sodininkystėje ir daržininkystėje naudojamas agrotechninis metodas, trukdantis veistis piktžolėms, saugantis dirvą nuo išdžiūvimo ir šalnų, o taip pat ir papuošiantis gėlyną ar alpinariumą.

Gamtoje esantis mulčas yra sudarytas iš natūralių medžiagų. Puikios kokybės mulčą nesudėtinga pasidaryti ir namuose – tereikia įvairių augalų liekanų, žolės, šieno, smulkintos medienos, šakelių, taip pat galima naudoti ir medžių žieves bei nevisiškai suirusį mėšlą. Iš šių medžiagų pagamintas mulčas puikiai tiks visiems augalams: vaismedžiams, dekoratyviniams krūmeliams, gėlėms, daržovėms.
Vaismedžiams puikiai tinka ilgalaikis mulčas: jį galima pasigaminti iš nupjautos žolės, medžių žievių bei smulkinto komposto. Tokio mulčo storis turėtų siekti apie 4 – 5 cm, o jo poveikis bus jaučiamas net keletą metų.
Jei auginate uogakrūmius, juos mulčiuokite ištisus metus: vasarą naudokite džiovintą ar žalią mulčą, o kitais metų laikais – mėšlu.
Kalbant apie laikotarpį, tinkantį šiam procesui, reikia pasakyti, jog daugelį augalų galima mulčiuoti ištisus metus, tačiau idealiausias laikas yra pavasaris bei vasara.
Patarimas: jei dirvožemis yra sunkus bei molingas, mulčo sluoksnis neturėtų būti storesnis nei 2 cm, priešingu atveju, apatinis jo sluoksnis gali pradėti pūti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *