Alyvmedžiai

alyvmedziu vaisiaiKalbant apie alyvmedžius, neįmanoma nepaminėti įdomių istorinių faktų. Jau prieš daug metų alyvmedžių derlius užtikrindavo maisto atsargas, o giraičių didėjimas lėmė gyventojų prieaugį bei Graikijos ir Romos imperijų suklestėjimus. Žlungant šioms imperijoms, buvo naikinamos ir alyvmedžių giraitės – štai vien vykstant karui su Palestina buvo išnaikinta apie 50 000 alyvmedžių. Tai buvo daroma dėl vieno tikslo – buvo siekiama iš Gazos ruožo iškeldinti ūkininkus, kurių padėtis bei gerovė ypač priklausė nuo alyvmedžių derliaus.
Nors tikslių duomenų apie šių medelių kilmę nėra, specialistai teigia, jog alyvmedžiai maždaug prieš 6 000 tūkstančius metų buvo atvežti iš Vidurinės Azijos į Viduržemio regiono šalis. Alyvmedžiai buvo ypač populiarūs Graikijoje bei Kretoje, o garsusis Hipokratas teigė, jog kasdienis šaukštas alyvuogių aliejaus yra vaistas.
Esant puikioms sąlygoms, alyvmedžiais gali užaugti iki 15 m aukščio, turi mėsingus lapus, kurie nukrenta kartą per 2 – 3 metus. Alyvmedžių lapai yra išskirtinės išvaizdos: viršutinė lapo dalis yra tamsiai žalia, o apatinė – turi sidabrinį blizgesį. Alyvmedžiai žydi gegužės mėnesį, mažais baltais žiedeliais, kurie skleidžia puikų aromatą. Pirmą kartą šie augalai pražysta ir veda vaisius praėjus 8 metams po pasodinimo, tačiau gausiausio derliaus sulaukiama tuomet, kuomet medelio amžius siekia 40 – 60 metų. Tačiau alyvmedžiai yra išties ypatingi – istorijoje pasitaiko atvejų, kuomet net tūkstantį ir daugiau metų augantis alyvmedis veda vaisius.

Alyvmedžio priežiūra

alyvmedisKalbant apie alyvmedžių priežiūrą, svarbu paminėti, jog jų šaknys įsiskverbia labai giliai ir visą jiems reikiamą drėgmę gauna tik iš ten. Būtent dėl šios priežasties jie žaliuoja esant aukštai temperatūrai bei sausam orui (nesunku suprasti, kodėl šie medeliai taip puikiai dera, tose šalyse, kuriose labai karšta ir retai lyja). Sodinant alyvmedžių giraitę, dera prisiminti, jog tarp medelių turėtų būti maždaug 8 – 10 m tarpai. Esant tokiems atstumams vaisiai kur kas greičiau prinoksta.
Alyvmedžiai mėgsta šilumą – svarbu, kad temperatūra visus metus nebūtų žemesnė nei 15 laipsnių.
Keletas pastebėjimų apie derliaus rinkimą: jis renkamas krečiant medžio šakas arba daužant lazdomis, alyvuogės byra aplink kamieną, o ruošiantis spausti aliejų svarbu žinoti, jog tai reikėtų padaryti per vieną dieną nuo derliaus nuėmimo – delsiant ilgiau aliejaus kvapas bei skonis bus prastesnis.
Iš alyvuogių pagamintas aliejus yra labai vertingas: drėkina odą, plaukus, teikia reikalingų maisto medžiagų, idealiai tinka maisto gaminimui, plačiai naudojamas kosmetikos gamyboje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *