Tulpių auginimas

Tulpės – tai lelijinių šeimos daugiamečiai svogūniniai augalai. Kultūrinės sodo tulpės yra kilusios iš laukinių veislių, kurių yra ne mažiau nei dešimt tūkstančių. Auginti lauke labiau tinka būtent tas veisles, kurios yra kilusios iš laukinių, nes yra atsparesnės blogom oro sąlygom, vėsesniam orui, vėjui, lietui bei ligom.

     Tulpės būna pilnavidurės vėlyvosios (arba bijūninės), lelijažiedės, paprastosios vėlyvosios (Darvino tulpės), Darvino hibridai, Triumfo tulpės bei paprastosios ankstyvosios. Paprastosios ankstyvosios ima žydėti anksti, yra neaukštos, žiedai tauriškos arba bokališkos formos, šias tulpes galima pražydinti net sausio ar vasario mėnesį. Triumfo tulpės yra aukštaūgės, puikuojasi labai dideliais bokališkais žiedais, gerai dauginasi. Darvino hibridai taip pat yra aukštaūgiai. Paprastosios vėlyvosios Darvino tulpės pasižymi įvairiaspalviškumu, griežta žiedų forma su storais bukais vainiklapiais. Lelijažiedės pasižymi dailiais, pailgėjusiais žiedais su smailiais, siaurais, į išorės pusę užlinkusiais skaisčių spalvų vainiklapiais. Pilnavidurės vėlyvosios, arba bijūninės, pasižymi bijūninės formos pilnaviduriais žiedais. Žydi tuo pačiu metu kaip ir Triumfo tulpės.

     Vietos parinkimas tulpėms. Tulpės geriausiai auga šviesiose, lygiose dirvose, kur yra apsauga nuo stiprių vėjų. Svarbu parinkti vietą lauke, kad patektų daug saulės, nes, jei jos stinga, stiebai ištįsta, svogūnėliai sumažėja, gali ir deformuotis bei išsigimti. Jei nebus apsaugos nuo vėjų, tulpių žydėjimo laikas sutrumpės, ims lūžinėti stiebai, suprastės bendra išvaizda. Vėlyvąsias geriau sodinti daliniame šešėlyje – gražiau žydės.

     Dirvos parinkimas ir tręšimas. Tulpėms tinkanti dirva turėtų būti lengva, sukultūrinta, puveninga, su geru drenažu. Visiškai netinka sunkios molingos dirvos ir tos, kuriose gruntinio vandens lygis yra aukštas. Du tris mėnesius iki sodinimo, tulpėms skirtą dirvos žemę reikalinga gerai sukasti, išpurenti, labai gerai būtų ir patręšti. Likus savaitei iki sodinimo, sklypą reikia perkasti. Pagrindinis tręšimas turėtų būti rengiant dirvą. Pirmą kartą kasant dirvą, patręškite perpuvusiu mėšlu, arba kompostu, antrą – azotu, fosforu ir kaliu, dar reikia tręšti ankstyvą pavasarį, kai nutirpsta sniegas. Tuomet tręšiama azoto trąšomis. Žiedpumpurių susidarymo metuantrą kartą patręškite fosforu. Puikiai tinka ir mikrotrąšos, tokios kaip cinkas, boras ir manganas.

ankstyvosios tulpes    Tulpių sodinimas ir tolimesnė priežiūra. Tulpes sodinti patartina sodinti tokiu metu, kad iki šalčių jos dar spėtų gerai įsišaknyti. Šaknys palankiausiai vystosi dešimties laipsnių temperatūroj aukščiau nulio. Svogūnėlius reikia sodinti rugsėjo antrojoje pusėje. Lengvose dirvose galima sodinti giliau, sunkiose – sekliau. Kai prasideda šalnos ir sušąla viršutinis dirvos sluoksnis, tulpes reikia mulčiuoti. Tam puikiai tiks durpės, pusiau perpuvęs kompostas, lapai ar šiaudai, tik reikia nepamiršti lapus ir šiaudus pavasarį nuimti. Be mulčiavimo, tulpes galima ir pridengti, taip jos išlieka sveikos, gražesnės, dekoratyvesnės, geriau žydi. Rūpintis tulpėmis reikia pradėti ankstyvą pavasarį. Jei pastebėjote nesveikuojančių ligotų svogūnėlių, pašalinkite juos su visomis žemėmis. Peržvelgti augalus, ar jie neužkrėsti ligų, patartina net kelis kartus per sezoną. Per vegetaciją būtina kruopščiai išravėti, tręšti, purenti dirvą bei nuosekliai laistyti. Laistyti svarbiausia butonizacijos, žydėjimo ir vytimo laikotarpiais. Jei norite, kad svogūnai užaugtų labai geri, pačioje žydėjimo pradžioje augalus reikia dekapituoti, tai yra, nutraukyti žiedų galvutes. Dar vienas svarbus dalykas – kai tulpės pasipuošia žiedais ir jau tinka skynimui bei merkimui į vazas, skindami nepamirškite prie stiebo palikti ne mažiau kaip vieną lapą. O jei visų žiedų nespėjote nuskinti žydėjimo periodu, būtina pašalinti sėklų dėžutes, kitaip pernelyg nusialins svogūnėliai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *