Tulpių svogūnėlių sodinimas

tulpiu-svogunaiTulpių svogūnų sodinimo laikas

Tulpių svogūnai sodinami rudenį, kai dirva atvėsta po vasaros karščių. Tai būna rugsėjo viduryje ar pabaigoje—spalio pradžioje. Sodinant dirvos temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 10°C. Tokioje temperatūroje tulpės geriau šaknijasi, ne tokia pavojinga fuzariozė ir ne taip plinta dryžligė, kurią platina Trichodorus genties nematodai. Svarbu, kad pasodinti svogūnai iki šalčių spėtų įsišaknyti. Minimali temperatūra tulpių įsišaknijimui yra 5—3°C. Sausą dirvą prieš sodinant svogūnus reikia gausiai palieti (400—600 m3 vandens 1 ha). Drėgnoje dirvoje svogūnai pradeda šaknytis po 10—15 dienų, sausoje —tik po mėnesio. Nesuspėję gerai įsišaknyti svogūnai blogai žiemoja ir dalis jų pavasarį nesudygsta.
Tulpių dygimui, jų aukščiui ir svogūnų derliui turi įtakos ir sodinimo laikas.
Anksčiausiai sodinamos botaninių rūšių tulpės, paskui ankstyvosios, Mendelio, Triumfo ir Darvino hibridinės, po jų — Darvino, lelijažiedės ir papūginės, o vėliausiai — vėlyvosios. Pirma sodinami kiekvienos veislės stambiausi (I ir II frakcijos), tada mažesni ir pagaliau smulkieji (IV ir V frakcijos) svogūnai.

Tulpių svogūnų sodinimo būdai
Sodinimo būdai yra keli: eilinis, juostinis, lysvinis. Turint mažai svogūnų, juos reikia sodinti į lysves. Sunkesnėse ir vandeniui nelabai pralaidžiose dirvose taip pat geriau sodinti lysvėse. Lysvės paprastai daromos 1 m pločio, apie 15 cm aukščio, tarplysviai 0,4 m pločio. Išilgai lysvės svogūnai sodinami keturiomis eilėmis (eilutės nubrėžiamos žymėtuvu). Svogūnai įterpiami rankiniais kastuvėliais ar specialiai ūkiuose pagamintais peiliais. Tačiau šis būdas nespartus ir reikalinga daug darbo rankų.
Lengvesnėse dirvose galima sodinti juostiniu būdu. Juostoje paprastai daromos 2 eilutės, tarp jų atstumas 20 cm, o tarp juostų—60 cm. Svogūnus reikia dėti ne į vagutės dugną, o ant šlaito į purią dirvą. Vagutės turi būti tiesios, nes lengviau tulpes nukasti ir mažiau svogūnų supjaustoma. Užberiama tuo pačiu kultivatoriumi. Sodinant juostoje 2 eilutes, užimamas didelis žemės plotas.

Tulpių svogūnų sodinimo atstumas

Sodinimo tankumas priklauso nuo veislės ir svogūnų dydžio. Dažniausiai jie sodinami eilutėje vienas nuo kito 2—3 svogūnų skersmens atstumu. Pavyzdžiui, jeigu svogūno skersmuo 4 cm, tai tarpas tarp svogūnų 8 cm arba 12 cm (nuo vieno svogūno centro iki kito).
Nuo sodinimo tankumo priklauso bendras prekinis svogūnų kiekis. Linkolnširo (Anglija), Kertono sodininkystės bandymų stoties duomenimis, daugiausia stambių (didesnių kaip 11 cm apimties) ‘Apeldoorn’ veislės svogūnų išaugo, sodinant 83—100 vnt/m2 10— 11 ir 12—13 cm apimties svogūnų. Smulkesnius (8— 9 cm apimties) svogūnus ekonomiškiausia sodinti 130 vnt/m2. Olandijoje, Liso svogūninių gėlių tyrimo centre, 1968—1970 m. ‘Lustige Witwe’ veislės 8—9 cm apimties svogūnų buvo pasodinta 17, 39, 70, 100, 155 ir 400 vnt/m2 pagal šią schemą: 24×24, 16×16, 12X12, 10X10, 8X8 cm. Daugiausia stambių (didesnių kaip 10 cm apimties) svogūnų išaugo, sodinant 155 vnt/m2. Vengrijoje ‘Red Emperor’ veislės 8—10cm apimties svogūnai buvo sodinami eilutėmis, tarp kurių atstumas 10, 20 ir 30 cm. Geriausi rezultatai gauti, sodinant 66—100 vnt/m2, 20 ir 30 cm atstumu tarp eilučių. Didesnių kaip 10 cm apimties svogūnų išeiga sudarė 58 % bendro derliaus.

Tulpių svogūnų sodinimo gylis

Žiedų kokybė ir svogūnų derlius labai priklauso nuo svogūnų pasodinimo gylio. Paprastai gylis turi būti lygus trigubam svogūnų aukščiui. Lengvose dirvose jie sodinami 2—3 ar 5 cm giliau negu sunkiose. Sekliau pasodintų išauga daugiau svogūnų, bet jie būna smulkūs. Bulgarų gėlininkų duomenimis, didžiausias dauginimosi koeficientas būna tada, kai svogūnai sodinami 5 cm gyliu. Giliau (10—15 cm) pasodinti geriau žiemoja, išauga gražesni, stambesni žiedai ir didesni svogūnai.

  2 comments for “Tulpių svogūnėlių sodinimas

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *