Tulpių svogūnėlių rūšiavimas ir laikymas

tulpiu-svoguneliaiSvogūnams auginamas tulpes reikia kasti kasmet, tada svogūnų prikasama daugiau, ypač didelių, ir jie būna sveikesni, nes atskiriami visi pažeisti ir sergantys, o sveikieji beicuojami ir sodinami vis naujoje vietoje. Tačiau Škotijos sodininkystės institute atlikti bandymai su ‘Apeldoorn’ ir ‘Lustige Witwe’ įvairių frakcijų svogūnais parodė, kad svogūnus geriau kasti kas antri metai, nes tada gaunama daugiau prekinių svogūnų.
Labai svarbu svogūnus iškasti optimaliu laiku. Anksčiau buvo manoma, kad svogūnus reikia iškasti, kai lapai visiškai nudžiūsta. Bet olandų mokslininkai nustatė, kad augančiuose svogūnuose (sultinguosiuose lukštuose) gaminasi gliukozidai, kurie apsaugo nuo ligų. Viršutiniam svogūnų lukštui išdžiūvus (parudavus), tos medžiagos nustoja gamintis ir svogūnai gali užsikrėsti ligomis nuo senų lukštų likučių arba nuo dirvos. Dėl to svogūnus reikia kasti, kai lapai pagelsta, apatinis lapas dar nevisiškai nudžiūvęs, o svogūnų dengiamasis lukštas jau pradėjęs rusvėti. Nukasti reikia trumpiausiu laiku — per 7—10 dienų. Sočio kalnų sodininkystės ir gėlininkystės mokslinio tyrimo instituto duomenimis, suvėlavus tulpių kasimą 20—30 dienų, 10—15% svogūnų būna ligotų.
Svogūnai, jeigu jų auginama nedaug, kasami šakėmis arba kastuvais. Stambesniuose ūkiuose, kai tulpių auginama keli hektarai, svogūnams iškasti pritaikomos elevatorinės lenkiškos bulvių kasamosios L-609 ir mūsų gamybos KTN. Kad svogūnai nebūtų pažeidžiami, ant kasamųjų elevatorių virbų užmaunamos minkštos guminės žarnos ir sumažinami tarpai tarp virbų. Bulvių kasamosios mažesnių svogūnų neiškasa arba jie iškasti iškrinta ir vėl užžeriami žeme. Todėl ta pačia vieta reikia važiuoti 2—3 kartus. Kasti tik sausu oru.
Iškasti svogūnai surenkami į dėžutes su tinkliniu dugnu. Į kiekvieną įdedama etiketė, kurioje užrašytas veislės pavadinimas ir kokios frakcijos buvo pasodinti svogūnai. Jei kasama saulėtą ir karštą dieną, dėžutes kuo greičiau reikia vežti į džiovinimo patalpą, nes saulės spinduliai gali apdeginti svogūnus.
Džiovinimo patalpoje turi būti gera ventiliacija, nes iškasti svogūnai gana intensyviai kvėpuoja ir išskiria daug drėgmės. Patalpos temperatūra turi būti 23—25 °C (ne žemesnė kaip 20 °C), oro drėgnumas ne didesnis kaip 70%. Nepastovioje temperatūroje (kai naktį 10—15, o dieną — 20—25°C) ir nepakankamai vėdinamoje patalpoje džiovinamus svogūnus puola grybinės ligos.
Svogūnai išdžiūsta maždaug per 2 savaites. Po to jie valomi (pašalinami senų svogūnų lukštai, šaknys) ir rūšiuojami. Kad svogūnai ne taip apsidaužytų, sietus ir latakus reikia apkalti minkšta medžiaga (porolonu ar guma). Tobulesnė yra Šiaulių raj. „Pirmyn” kolūkyje pagal Latvijos Tukumo parodomojo gėlininkystės ūkio pavyzdį pagaminta gėlių svogūnų valymo ir rūšiavimo technologinė linija. Linijos ilgis apie 4,5 m, aukštis — 1,5 m, plotis—1 m. Liniją sudaro pirminio valymo, lukštenimo ir rūšiavimo sekcijos. Per pamainą išvaloma ir surūšiuojama iki 0,5 mln. svogūnų.
Mažesnį kiekį svogūnų galima rankomis valyti ir rūšiuoti su kalibratoriais.
Tvarkant svogūnus, stengtis nepažeisti dengiamojo lukšto. Pažeistais lukštais svogūnai greičiau užsikrečia grybinėmis ligomis, taip pat padidėja svogūnų kvėpavimo intensyvumas ir susidaro atsarginių maisto medžiagų nuostoliai.
Didesni ūkiai, kaip Estijos „Pirita”, rūšiuotus svogūnus fumiguoja. Svogūnai dvi valandas 42 °C temperatūros kameroje palaikomi 0,03 % benomilo ir 0,03% BI-58 (rogoro) tirpalo garuose, kol drėgnumas pasiekia 89—99%. Tai gera profilaktinė priemonė nuo įvairių grybinių ligų.
Po to svogūnai sudedami į tinkliniu dugnu dėžutes. Geriausia dėti dviem eilėmis. Dėžutės saugykloje sustatomos taip, kad būtų galima prie jų prieiti ir patikrinti svogūnus. Tikrinama kiekvieną savaitę. Svogūnai, kurie bus sodinami lauke, kol susiformuos žiedai laikomi 23—25 °C temperatūroje, o vėliau (iki sodinimo)— 18—20 °C temperatūroje; oro drėgnumas 60— 70%. Laikant aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje, neužsimezga žiedai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *