Tulpių sodinimas

Tulpių sodinimas

Tinkamiausias laikas sodinti tulpių svogūnėlius nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios. Dirva jau būna atvėsusi nuo vasaros karščių ir pasiruošusi rūpintis naujais savo augintiniais.

Sodinant tulpes dirvos temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 10 °C, tuomet tulpės geriau šaknijasi. Minimali – temperatūra – 3-5 °C.

Dažniausia tulpės sodinamos 10-12 cm gylyje, jeigu sodinamos ilgesniam laikui – iki 25 cm. Sodinant tulpes giliau sumažėja jų dauginimosi galimybės. Standartinis tulpių svogūnėlių sodinimo gylis – trys svogūnėliai, jeigu lengva dirva, du – jeigu dirva sunkesnė. Dideli svogūnėliai sodinami 8-10 cm atstumu ir 20-25 cm atstumu tarp eilių. Manoma, kad geriausias derlius – 50 didelių ir 80-100 smulkių svogūnėlių kvadratiniame metre.

Prieš sodinant tulpių svogūnėlius sausą dirvą reikia gausiai palieti. Drėgnoje dirvoje svogūnėliai pradeda šaknytis jau po 10-15 dienų, o sausoje – tik po mėnesio.

Į tą pačią dirvą tulpes sodinkite ne anksčiau kaip po 4 metų.

Nesodinkite tulpių paunksnėje, nes medžiams sulapojus, neprasiskverbia saulė, susikaupia drėgmė ir susidaro palankios sąlygos ligoms vystytis.

Prieš sodinimą tulpių svogūnėlius pravartu beicuoti. Beicavimas apsaugo nuo pirminės infekcijos, esančios dirvoje. Taip pat galima sodinamus svogūnėlius panardinti į dezinfekuojamąjį fungicidinį tirpalą 30 minučių (fundazolas, euparenas, topsinas – 20-30 gr. į 10 litrų vandens).

Darbo įrankiai ir inventorius turi būti švarūs. Juos galite dezinfekuoti 5 proc. vario sulfatu arba kalio permanganato tirpalu.

Norint nepažeisti svogūnėlio, kad vėliau jis nesusirgtų, sodinti reikia atsargiai, negrūsti į žemę. Pasodinus, lysvės žemę reikia išlyginti, kad nesikauptų vanduo ir nepūdytų svogūnėlio. Rekomenduojama mulčiuoti durpėmis, kompostu, sausais lapais. Tulpės nebijo šalčių, tačiau svogūnėlių derlius ir žiedai bus didesni, jeigu žiemą uždengsite.

Pasirūpinkite, kad dirvoje būtų pakankamas kalio ir magnio kiekis. Tai sąlygoja mažesnį kekerinio puvinio plitimą ir gerina svogūnėlių kokybę.

Dirvai gerinti, iškasus tulpes, rekomenduojama sėti augalus, išskiriančius fitoncidines medžiagas – medetkas, serenčius, nasturtas, garstyčias, ir rudenį juos apkasti.

Tinkamiausia vieta tulpių sodinimui turėtų būti erdvi ir saulėta, bei apsaugota nuo didelių vėjų, o ypač skersvėjų. Tai pagrindinė priežastis, dėl ko tulpės neišgyvena. Norint, kad tulpės prigytų sėkmingiau, paruoškite joms lygią vietą arba į pietų pusę su nedideliu nuolydžiu. Dirvos pakanka pusiau lengvos, drėgmei laidžios, kurios nereikia labai stipriai drėkinti.

Prieš svogūnus gali būti sodintos bet kokios daržovės ar gėlės, išskyrus svogūninių ir bulvinių (Solanaceae) šeimų augalus, nes nematodinės ir virusinės bulvių ir pomidorų ligos persiduoda tulpėms.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *