Pasiruoškime auginti pomidorus

pomidoru daigasPomidorai yra ne tik skanūs, bet ir maistingi. Juose esama organinių rūgščių, mineralinių druskų, cukraus, karotino (provitamino A) ir net vitamino C. Tad pomidorus tikrai verta užsiauginti savo soduose, kad nors per vasarą ir rudeniop galėtume pasidžiaugti ir paskanauti natūralia produkcija. Tad kaip taisyklingai užsiauginti?

Pomidorus patartina auginti arba lauke, arba šiltnamiuose. Visos pomidorų veislės yra labai derlingos, nuo sudygimo iki pirmųjų vaisių gali trukti nuo 110 iki 124 dienų. Ankstyvesnes veisles, atsparias šalčiui, galima auginti ir lauke, tačiau jų derlius nebus toks gausus ir geras, taip pat augalas nebus atsparus fotoftorozei. Nors derliaus gausa dažniausiai priklauso nuo atskiros veislės, mat yra ir labai ankstyvų bei duodančių puikų derlių.

Svarbiausia – daigų auginimas . Jei pomidorus planuojate auginti lauke, sėklas daigams jau galima pasėti balandžio pradžioje į kokį nors indelį arba net šiltnamį. Sėklas sėkite į negilias dėžutes, pasėtas sėklas geriausia užberti smulkiu žvyru ar smėliu. Pasėję, indelį uždenkite arba stiklu, arba polietileno plėvele, arba kokia kita medžiaga. Vos pasirodžius daigui, nuimkite uždangalą ir indą su pomidoriuku statykite ant saulės apšviestos palangės. Patartina laistyti dažnai, kad visą laiką inde būtų drėgna. Pasirodžius pirmiesiems tikriesiems lapeliams, daigus reikia pikuoti 10×10 atstumu vienas nuo kito. Iš gerų daigų išauga didesnis pomidorų derlius.

Persodinimas į dirvą ir tolimesnė priežiūra. Pomidorus į daržą reikia sodinti, kai jau praeina šalnos. Jei dirva, į kurią ketinate sodinti, nėra labai derlinga, į iškastą pomidoro šakniai duobutę įberkite porą saujų pūdymo, įpilkite vieną litrą vandens ir tuomet sodinkite. Kai apdedate žeme, aplink kotelį dirvos paviršiuje padarykite įdubimą, kad laistant vanduo nenubėgtų į šalis. Palaistę, apiberkite tą vietą sausomis žemėmis, – tuomet ilgiau išsilaikys drėgmė. Pasodintus daigus patartina iš karto pririšti prie kuoliukų. Toliau augalus galima tręšti azotu, fosforu ir kaliu. Vienstiebiai pomidorai dažniausiai duoda ankstyvą ir gerą derlių. Vienstiebį augalą galima suformuoti nuskabant ir pašalinant pažastinius ūglius. Jei drėgmės nedaug, sausa, pomidorus patartina laistyti gausiai, bet retai. Palaisčius, kaip ir pradžioje, dirvą aplink stiebą mulčiuokite pūdiniu, durpėmis arba tiesiog apkaupkite sausomis žemėmis. Pomidorai dažniausiai prinoksta ne vienu metu, tad skinti juos reikia ne visus iš karto, o kas kiek dienų. Jei ne visi pomidorai nunoksta iki šalnų, net ir žalius juos galima sunokinti sudėjus į dėžes ir laikant gana vėsiai. Vieną nuo kito dėžėse pomidorus atskirkite.

Jei auginsite šiltnamyje. Daigus į šiltnamį reikia sodinti gegužės pirmojoje pusėje. Vėlgi, norint derlių gauti kuo anksčiau, auginkite pomidorus su vienu stiebu. Šiltnamyje patogiausia ne raišioti kiekvieną pomidorą atskirai prie kuolelių, bet rišti prie vieno virš visų ištempto špagato, vielos ar kokios virvės. Svarbu, kad per dieną šiltnamis labai neįkaistų, nes tuomet pomidorai blogai mezgasi, o pernelyg vėsiame ore sulėtėja vystymasis. Šiltnamius reikia gerai vėdinti, kad išvengtumėte nepageidaujamos drėgmės. Pomidorai laikas nuo laiko palaistomi ištirpintų mineralinių trąšų mišiniu: iki derėjimo amonio salietra, superfosfatu ir kalio sulfatu, derančius paliekite amonio salietra ir kalio sulfatu, tik kiekis turėtų būti dvigubai didesnis (dvidešimt gramų dešimčiai litrų vandens). Laistyti reikėtų tik saulėtą dieną, nes svarbu, kad iki vakaro pradžiūtų, kadangi ant drėgnų augalų daug lengviau plinta pomidorų ligos.

  1 comment for “Pasiruoškime auginti pomidorus

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *