Pievinis snaputis (Geranium pratense L.)

Žiedai mėlyni, stambūs, taisyklingi, stiebo ir šakų viršūnėse. Žiedkočiai apaugę tankiais liaukiniais plaukeliais, žiedams peržydėjus nusvyra, vaisiams nunokus vėl išsitiesia ir pakyla. Taurėlapiai su akuotiškais smaigalėliais. Vainiklapiai plačiai kiaušiniški, su tamsiomis gyslomis. Žydi birželio ir liepos mėn., pavieniai augalai dar ir rugpjūtyje. Vaisius sutelktinis, iš 5 vienasėklių vaisiukų, su ilgu snapeliu, panašus į gandro ar gervės snapą, nuo to ir vardas kilęs ne tik lietuvių, bet ir daugelyje kitų kalbų.
Stiebas 30—70 cm aukščio, status, šakotas, visas apaugęs plaukeliais, arčiau viršūnės plaukeliai lipnūs, liaukiniai. Lapai beveik apskrito kontūro, giliai plaštakiškai suskaldyti į 7—5 skiltis, apatiniai su ilgais, aukščiau esantys gerokai trumpesniais kotais. Daugiametis augalas su trumpu, storu šakniastiebiu. Dauginasi sėklomis. Skeltavaisio snapelio sąvaros puslankiu susilenkdamos tarsi spyruokle išmeta vaisiukus tolyn nuo augalo.
Auga pievose, miško aikštelėse, pakrūmėse, pakelėse, prie sodybų.
Žiedai išskiria nektarą ir juo privilioja vabzdžius apdulkintojus. Lipnūs nuo liaukinių plaukelių žiedkočiai sulaiko vabzdžius smagurius, kurie prastai skraido, o nori paimti nektaro.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *