Pakrūminė bajorė (Centaurea jacea L.)

Graižuose visi žiedai purpuriškai violetiniai, ir belyčiai pakraštiniai piltuvėlių pavidalo, ir vidurinieji dvilyčiai vamzdiški. Graižąs labai panašus į tos pačios genties rūšį — rugiagėlę, tik šios visi žiedai mėlynų atspalvių. Žydi ilgai, per visą vasarą, netgi to paties augalo žiedai skleidžiasi ne vienu metu. Vaisiai be skristukų.
Stiebas nuo 0,5 iki 1 m aukščio, išsišakojęs, dažniausiai pūkuotas. Apatiniai lapai lancetiški, neretai plunksniškai skiautėti, aukščiau esantys ištisiniai, bekočiai. Daugiametis augalas, pražystantis penktaisiais ar net šeštaisiais gyvenimo metais, su stora šaknimi. Dauginasi sėklomis, bet nelabai intensyviai.
Auga pievose, krūmuose, pakrantėse (bet neužliejamose), palaukėse, papelkiuose, nelabai derlinguose dirvožemiuose. Sėklos sudygsta iš rudens.
Augalas medingas, vertinamas bitininkų, noriai lankomas bičių ir kamanių. Seniau žiedais buvo dažomi audiniai geltona spalva. Ganyklose nelabai ėdamas, ir pats augalas neišsilaiko, nes visai nepakenčia trypimo. Nelabai mėgstamas pievose, kur šienaujama dalgiu, nes kieti sausi stiebai greit atšipina ašmenis. Gražus augalas, paįvairinantis pievų ir pakrūmių aspektą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *