Ant ilgo laibo koto iškilęs tankus, pailgas, pasišiaušęs žiedynas. Žiedai sunkiai atskiriami nuo žiedyno. Vainikėlis plėvelinis, suaugtinis, su vamzdeliu ir keturskilte atbraila; prie vamzdelio prisitvirtinę 4 ilgi kuokeliai. Žydi per visą vasarą. Vaisius — dvilizdė dėžutė. Kaip ir kitų gysločių, tikrasis stiebas labai trumpas. Lapai lancetiški, smailiaviršūniai, su išilginėmis gyslomis, apaugę plaukeliais, susitelkę pamatinėje skrotelėje, iš kurios išauga vienas ar keli žiedynkočiai. Lapkotis neilgas, gana platus, neatsiskyręs nuo lakšto. Daugiametis augalas su trumpa šaknimi.
Auga pievose, ganyklose, dirvonuose, miško aikštelėse, pakelėse, dobilienose, griovių krantuose. Augalas vaistinis (lapai, sėklos). Lapuose, kaip ir kitų gysločių, susikaupia nemažai vitaminų ir pavasarį juos galima vartoti salotoms.
Iš kitų gysločio rūšių, augančių pakelėse, dirvonuose, susiplūkusioje dirvoje ar pievose, yra didysis, smiltyninis ir trumpakotis gysločiai. Jie yra ir kosmetiniai augalai. Gysločiai atsparūs trypimui (tuo nesunku įsitikinti, pabandžius plėšyti lapą, kurio tamprios gyslos). Išsikloję pažeme lapai saugo dirvožemį nuo džiūvimo ir šiek tiek stelbia kaimynus.