Daržovinis rabarbaras (Rheum rhabarbarum)

rheum-rhabarbarum-darzovinis-rabarbarasPirmykštė rabarbaro forma, dar vadinama pontiniu rabarbaru, yra kilusi iš Rytų Azijos. Neįmanoma įsivaizduoti daržo be šio skanaus vitamingo augalo.

Daržovinis rabarbaras yra daugiametis augalas. Dirvoje žiemoja jo tvirtos mėsingos šaknys. Kiekvieną pavasarį išauga nauji dideli banguoti lapai. Lapkočiai, priklausomai nuo veislės, būna žali arba raudoni ir gali išaugti iki 90 cm ilgio. Gegužės mėnesį augalas žydi gelsvai baltais žiedais. Rabarbaro sudėtije yra daug vitaminų, ypač daug vitamino C ir geležies. Obuolių rūgštis suteikia jam tipišką skonį. Lapai yra nevalgomi, nes juose yra daug nuodingų medžiagų.

Augalas turi augti saulėtoje vietoje arba daliniame pavėsyje, nes pavėsyje jo lapkočiai būna ploni. Dėl didelio maistingųjų medžiagų poreikio ir ilgų šaknų dirvožemis turi būti giliai įdirbtas ir purus. Augalas gali iki 10 metų augti toje pačioje vietoje.

Galima įsigyti rabarbaro sėklų, bet iš sėklų išauga per labai ilgą laiką. Geriau nusipirkite savo sodui vieną rabarbaro šakniastiebį, kurį galima sodinti rudenį arba pavasarį. Sodinti reikia taip, kad pumpurai būtų po nestoru dirvožemio sluoksniu, o ūgliai kyšotų iš žemės. Galbūt jūsų kaimynas turi didelį rabarbarą, kurį norėtų dalinti. Augalui skirkite pakankamai vietos – maždaug 1×1 m. Rabarbarą reikia daug laistyti. Žiedinstiebius geriausiai nulaužti, kai tik jie pasirodo. Lapkočiai išauga greičiau, jei žiemos pabaigoje augalas pridengiamas plėvele, plaušais arba dėže.

Storus lapkočius galima vartoti iki birželio pabaigos. Juos reikia ne nupjauti, o išsukti. Visada reikia keletą lapkočių palikti, kad augalas ne per daug nukentėtų. Lapkočiai nulupami ir valgomi žali arba virti.

Iš stiebų gaminamas kompotas, marmeladas arba sultys. Rabarbarų įdaro dedama į pyragaičius, kurių rūgštumą galima sušvelninti saldžiu riešutiniu bezė.

Rabarbaras turi daug vitaminų ir mineralinių medžiagų. Plaštakinis rabarbaras laisvina vidurius ir padeda esant skrandžio sutrikimams.

Skalaujant rabarbarų šaknų nuoviru šviesius plaukus, jie pašviesėja. Saują labai susmulkintų šaknų reikia pavirti 15 min. ¼ l vandens. Atvėsinti ir perfiltruoti. Šiuo skysčiu perskalauti išplautus plaukus. Tamsiaplaukiams šie natūralūs dažai netinka.

Rabarbaras daržovių lysvei suteikia įspūdingą išvaizdą. Ypač dekoratyvios veislės raudonais lapkočiais.

Rabarbarų desertas

500 g gabalėliais supjaustytų rabarbarų, 125 g cukraus ir vienos citrinos žievelę patroškinti ¼ l vandens. Per tą laiką 60 g krakmolo išmaišyti su 2 kiaušinių tryniais ir ¼ l obuolių vyno arba sulčių, supilti į rabarbarų masę, pavirti 1 min, sudėti išplaktus kiaušinio baltymus. Rabarbarų desertą sudėti į indelius. Prie jo tinka vanilinis padažas arba grietinėlė.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *