Sklypų, sodų bei sodybų savininkai, ieškantys augalų gyvatvorėms, kelia tam tikras sąlygas: augalai turėtų greitai augti, žaliuoti ištisus metus, būti aukšti ir tankūs, kad paslėptų nuo smalsių kaimynų žvilgsnių, ir tiesiog gerai atrodyti sklype. Kokios „permatomos“ vielinės ar medinės tvoros, norint atsitverti nuo kaimynų, turbūt jau nebėra pati geriausia išeitis, tad ištisus metus žaliuojanti gyva tvora čia tiks labiausiai: ir gražu, ir miela, o jei sodas didelis, tai priežiūros prireiks minimaliai, mat didelė erdvė neįpareigoja gyvatvorės idealiai nugenėti – galima ją palikti tokią, kokia natūraliai užauga. Tad kokius augalus rinktis gyvatvorei formuoti?
Gyvatvorėms tinkantys augalai. Specialistai-apželdintojai gyvatvorėms pataria rinktis kukmedžius, gudobeles, tujas, erškėtrožes, žvilgančiuosius kaulenius, ligustrus, sedulas, karklus, alyvas, totorinius sauskrūmius ar net kaukazines slyvas. Tikrai nebūtina gyvatvorėms naudoti, kaip mums įprasta, vien spygliuočius. Iš lapuočių suformuota gyvatvorė atrodys ne tokia „pikta“ ir dygi, be to spygliuočiai neretai būna ir brangesni. Taip pat, prieš renkantis augalą, turite nuspręsti, ar gyvatvorę rimtai prižiūrėsite, kaskart tinkamu metu genėsite (karpoma gyvatvorė yra vadinama taisyklinga, dar egzistuoja iš dalies formuojama ir nekarpoma – netaisyklinga, tai laisvos formos). Jei neturite laiko formavimui, galite rinktis augalus, kurių nebūtina karpyti – tai spirėjos, veigėlės, putinai, hortenzijos, sauskrūmiai, raugerškiai. Žinoma, tas pačias spirėjas, veigėles, dar buksmedžius, lugustrus, kaukazietiškas slyvaites, gudobeles galima arba reikia karpyti, priklausomai nuo to, kokio aukščio ir pločio norite ar galite skirti savo sode. Kai kuriuos augalus, tokius kaip gudobelės, spirėjos, ligustrai, karpyti būtina, nes gali užaugti kaip medžiai (gudobelės) arba pažemėje gali atsirasti nepageidaujamų tarpų, kurie tikrai nesuteiks grožio gyvatvorėms. Beje, svarbu įsidėmėti, jog pagal gyvatvorių aukštį pasirenkami ir tinkantys augalai. Pavyzdžiui, aukštai 2-4 metrų gyvatvorei tinka klevai, jazminai, alyvos, putinai, pušys ir kiti. Vidutinei 1-2 metrų aukščio formuojamai gyvatvorei rinkitės serbentus, rododendrus, kadagius ir kitus. Žemoms gyvatvorėms (jos yra nuo 40 cm iki 1 m aukščio) tinka įvairūs žemaūgiai augalai, tokie kaip rožės, kadagiai, jonažolės ir kitos dekoratyvinės veislės. Tiesa, be šių dar esama ir „bordiūrinių“ gyvatvorių (jos yra iki 40 cm aukščio), kurioms taip pat tinka žemaūgiai augalai.
Gyvatvorių sodinimas. Vietoje, kur sodinsite gyvatvorę, iškaskite pusmetrio gylio griovelius. Jų plotis priklauso nuo eilių kiekio: jei eilė bus viena, tuomet griovelio plotis turi būti apie pusmetrį, jei eilės bus dvi – plotis turi būti metras ar daugiau. Geriausia sodinti 2-3 metų sodinukus. Jei augalas, kurį pasirinkote, linkęs augti greitai, tuomet sodinkite rečiau, jei lėtai – tankiau. Kai sodinama viena eilė, tarp sodinukų paliekami 20-25 cm tarpai, kai gyvatvorė dviejų eilių – 30-50 cm, o tarp eilių – 30-60 cm. Tiesa, jei norite ypatingai tankios gyvatvorės, per kurią nepereitų nei žmogus, nei koks gyvūnas, – sodinkite gudobeles ne didesniu, nei 15-20 cm vieną nuo kitos. Gudobelių šakelės tankiai suauga, tačiau tokią gyvatvorę reikia nuolat genėti.
Gyvatvorių genėjimas. Nepadarykite klaidos – gyvatvorę reikia genėti tik antrais metais po pasodinimo, rudenį, kai medžiai jau be lapų. Vasarą reikėtų tik šiek tiek apkirpti šonus ir patrumpinti viršūnėlę. Genėjimas vasarą paspartina ūglių augimą, dėl to neišretėja gyvatvorės apačia. Naujų ūglių augimą skatina ir reguliarus tręšimas bei laistymas. Pavasariais verta patręšti azotinėmis trąšomis. Taip įsidėmėkite, jog toli gražu ne visi augalai tinka genėjimui. Geriausia genėti įvairiausius krūmus, o retą vainiką turinčią pušį geriau palikti ramybėje. Jei pamatėte, jog jūsų gyvatvorė prie žemės, apačioje, yra gerokai praretėjusi, suteikite jai tokią formą, kad apatines šakas pasiektų saulės spinduliai. Dėl daugelio augalų plastiškumo galite suformuoti įvairiausių formų figūras. Nebijokite eksperimentuoti, jums tikrai patiks!
2 comments for “Augalai, tinkantys formuoti gyvatvores. Gyvatvorių sodinimas ir genėjimas”