Užgriuvę rudeniniai darbai

rudeniniai darbaiPalaipsniui šąlantys orai kiekvienam primena, jog metas pasirūpinti ne vien šiltesniais apdarais, bet ir žiemai tinkamai paruošti savo sodą, daržą ar gėlyną. Tad pasikalbėkime apie rudens darbus.

Laiku nuimkite derlių. Rugsėjis, kaip žinia, derlingiausias metų laikas, kuomet galime mėgautis ilgalaikio gamtos ir žmogaus rankų darbo teikiamais skanėstais, tad nevalia pamiršti lauku nuimti derlių. Kitu atveju daržovės gali stokoti aromato, skoninių savybių bei kai kurių maisto medžiagų. Anksčiausiai reikėtų nuimti burokėlius, česnakus, pomidorus, cukinijas, patisonus bei aguročius, kadangi šios daržovės nėra atsparios naktimis beprasidedančioms šalnoms bei drėgmei. Tad nuimkite daržoves, kol jos nepradėjo trūkinėti ir pūti! Ilgiausiai žemėje galima, ir net verta, laikyti morkas, mat tuomet per žiemą ne taip sudžius.

purskimasNupurškite ir “aprenkite” savo vaismedžius. Tai, be jokios abejonės, vienas svarbiausių darbų, jei turite sodą. Vaismedžius reikia purkšti ne tik pavasarį, prieš žydėjimą, ne tik vasarą, bet ir rudenį, jei norite džiaugtis būsimu derliumi. Specialistai pataria, jog vaismedžius reikia purkšti bent penkis kartus per metus, kad šie klestėtų, nebūtų kankinami ligų ar kenkėjų. Paskutinis purškimas prieš žiemą turėtų būti atliekamas spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje, kuomet jau nuimtas derlius ir nukritę lapai. Su daugeliu ligų sukėlėjų kovoja karbamido ir vario sulfato tirpalas. Beje, jei turite dar jauną sodą, neprošal jį ir aprengti. Prieš žiemą apipilkite šaknis durpėmis ar puvenomis, medelių kamienus apriškite eglių šakomis – taip medelis ne tik nesušals per žiemą, bet ir išsigelbės nuo nemalonių graužikų, tokių kaip zuikiai ar žiurkės. Tiesa, jei iš ankstesnių žiemų esate pastebėję, kad jūsų vaismedžių kamienų ar šaknų mėgsta paragauti šie padarai, – padėkite jiems grūdų ar kokių kitų jų mėgiamų skanėstų, maišytų su nuodais.

Pasisodinkite daržovių. Tikra tiesa, jog rudenį galima sodinti ne tik rugius, o ir kai kurias daržoves bei prieskonines žoleles: tai špinatai, petražolės, ridikėliai krapai ir net morkos. Rudenį pasodintos daržovės pavasarį išlįs iš žemės beveik mėnesiu anksčiau. Prieš tokią sėją dirvą reikia patręšti, sukasti ir suformuoti aukštesnes vagas ar lysves, kad sėklas apsaugotumėte nuo supuvimo, jei susilaikytų vanduo. Beje, sėklų patartina berti daugiau. Kai pasėsite, nepamirškite apsaugoti ir nuo būsimų šalnų – mulčiuokite durpėmis, riešutų kevalais, šviežiai nupjauta žole, nukritusiais lapais, medžių žieve, spygliais.

Pasirūpinkite gėlėmis. Jei savo gėlyne auginate rožių, tuomet teks pasirūpinti ir jomis, ypatingai mažiausiomis veislėmis, mat jos itin neatsparios šalčiams. Artėjant žiemai nugenėkite nesveikuojančias šakeles bei lapelius. Po to žemę aplink rožių šaknis dezinfekuokite vario tirpalu: jis padės apsaugoti šalčio pakąstas augalo vietas nuo grybelių. Kiekvieną rožės kerelį kruopščiai apdėkite durpėmis, o labiau pašąlus – ir eglišakiais. Taip jūsų rožės ir peržiemos. Kita gėlyno puošmena ir rūpestis – svogūninės gėlės. Norint jau pavasarį džiaugtis žiedais, gėles, tokias kaip krokai, sodinkite iš rudens. Žemei įšalus, naudokite mulčią – durpes, žolę, lapus, spygliuočių šakeles, o pavasarį visa tai dailiai nugrėbkite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *