Vaismedžiai ir uogų krūmai
Pirmąjį žiemos mėnesį galite pradėti nuo įsišaknijusių obelų, kriaušių bei slyvų medžių sodinimo. Taip pat nederėtų užmiršti ir jau sode esančių krūmų. Kad ir avietyno, jei jau baigėsi rudeninis uogų derlius, yra pats laikas patrumpinti ar visai trumpai nukirpti jau sezoną atgyvenusias krūmų šakas. Tai patariama daryti norint išvengti grybelinių ligų plitimo.
Kalbant apie kiek kitokius augalus galime prisiminti rabarbarus. Jiems ypač naudinga būti sodinamiems Gruodžio mėnesį. O prisiminus neseniai pasodintus ir dar jaunus medelius bei krūmus- neužmirškite, jog jie yra ypač jautrūs ir netvirti, tad šiems augalams reikia kiek daugiau priežiūros. Viena iš labai reikalingų pagalbos priemonių yra atrama ir parišimas. Tai augalui padeda atlaikyti nepalankius ir stiprius žiemos vėjus. Kita priemonė- apmulčiavimas. Apmulčiavę aplink augalą bent keliasdešimt centimetrų plotą (durpėmis arba smulkinta medžio žieve) galėsite kiek palengvinti augalo peržiemojimą. Jis bus lyg apšildytas.
Sėklos ir sodinimas
Gruodis- tai mėnesis, kuomet galite sodinti šaltį mėgstančius augalus. Jei į galvą nešauna joks augalas, kuris mėgsta šaltį, vertėtų prisiminti česnaką. Jį ypač palanku sodinti šaltuoju metų laiku, nes tai paragina šį augalą augti ateityje (šiltuoju metų laiku). Jie labai nemėgsta didelės drėgmės, tad vertėtų kokiais nors būdais prieš sodinant nusausinti žemę. Vienas iš būdų į iškastą nedidelę duobelę įberti šiek tiek smėlio ir įdėti komposto, tai užtikrina gerą drenažą. Taip pat, atkreipkite dėmesį, ar vieta, kurioje planuojate sodinti česnaką, nėra ta, kur pastoviai kaupiasi vanduo. Jei taip, vertėtų šiems augalams ieškoti naujos buveinės.
Kiti šaltį mėgstantys augalai- svogūnai. Juos patariama sodinti iškart po Šventų Kalėdų. Tačiau jie naudą gauna ne šalčio dėka, o tiesiog turi ilgesnį vystymosi periodą. Svogūnus patariama sodinti dėžėse ir laikyti rūsyje, sodinti šiltnamyje arba lauke (jei pasirinktoji rūšis yra atspari šalčiui). Neužmirškite, jog žiemą gali būti ne tik šalta. Gruodžio saulės spinduliai mažose erdvėse gali palaikyti priimtiną temperatūrą greitam augalų vystymuisi, tad norėdami išvengti didelių temperatūros šuolių skirkite dėmesio ir vėdinimo sistemai.
Derlius
Prieš tai kalbėjome apie naujų augalų sodinimą bei jų priežiūra, o dabar būtų pats metas atkreipti dėmesį į jau sukaupto ir užauginto derliaus priežiūrą. Pirmiausia- apie porus. Tai šaltą orą mėgstantys augalai, tad jų auginimas ar kitaip sakant laikymas lauke jiems tik į gerą. Tačiau pasirodžius pirmajam šaltukui porus reikėtų iškasti ir juos sutvarkius padėti į sandėliuką, sklepą arba rūsį. Kalbant apie morkas- jas reiketų būtinai iškasti, jei to nepadarėte iki šiol. O prisiminus visiems gerai žinomas ir pamėgtas bulves jau senokai suguldytas žiemos miegui rūsyje, reikėtų jas perrinkti ir gerai apžiūrėti. Drėgnas oras ypatingai skatina puvimą, ligų plitimą ir daržovių gedimą. Tad pradedančias gesti bulves reikėtų kuo skubiau išrinkti iš visos krūvos, nes to nepadarę galite sulaukti ypatingai skaudžių pasekmių.
Straipsnis verstas iš anglų kalbos.