Rudeninis daržo kasimas: kaip paruošti dirvą žiemai ir apsaugoti augalus nuo puvinio?

Norite sumažinti piktžolių skaičių, padidinti derlių, apsaugoti augalus nuo puvinio? Rudeninis daržo kasimas gali padėti išspręsti šias problemas

Ar verta rudenį suarti daržą žiemai, kokie bus privalumai ir trūkumai? Kokiu laikotarpiu, kokiu oru ir kokiomis priemonėmis geriau suarti sklypą? Papasakosime jums savo straipsnyje.

Rudeninis daržo kasimas: privalumai ir trūkumai

Ar turėčiau iškasti daržą žiemai, ar ne? Sodinininkai mėgsta ginčytis šia tema. Vieni mano, kad šis procesas būtinas, norint paruošti žemę kitam sezonui, o kiti įsitikinę, kad jis atneša daugiau žalos nei naudos. Supraskime rudeninio arimo privalumus ir trūkumus, kad kiekvienas daržininkas galėtų priimti pagrįstą sprendimą.

Rudeninio kasimo nauda:

  • Geresnė dirvožemio struktūra. Rudeninio kasimo metu viršutiniai sluoksniai tampa puresni, o dirvožemis turi laiko prisotinti deguonies net ir giliai. Dėl to kitą sezoną geriau vystosi augalų šaknų sistema, jiems geriau prieinama drėgmė ir maistingosios medžiagos. Be to, dirvos paviršiuje nesusidaro tanki pluta, drėgmė neužsistovi ir augalų šaknys nepūva.
  • Kenkėjų naikinimas. Kasant dirvos paviršiuje pasirodo kenkėjų lervos ir piktžolių sėklos, kurias sunaikina šaltis, todėl pavasarį sulėtėja jų plitimas.
  • Pasiruošimas pavasarinei sėjai. Rudenį iškasta puri dirva pavasarį greičiau įšyla ir tampa tinkama sėjai bei sodinimui.
  • Galimybė tręšti. Ruduo – puikus metas tręšti organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, kompostu ar humusu. Kasant galima jas tolygiai paskleisti sklype.
  • Sutaupo laiko žiemą. Pavasarį tiesiog išpurenkite rudenį iškastą dirvą.

Rudeninio kasimo trūkumai:

  • Dirvos išdžiūvimas. Po kasimo dirva gali greičiau išdžiūti.
  • Greitesnis piktžolių sėklų plitimas. Dirvos sluoksnių sumaišymas gali padėti užkasti piktžolių sėklas, kurios kitu atveju žūtų nuo šalčio.
  • Mikrofloros pablogėjimas: naudingieji mikroorganizmai ir sliekai, svarbūs natūraliam dirvožemio praturtinimui, žūsta, kai po kasimo atsiduria dirvos paviršiuje.

Tik jūs galite pasirinkti – rudenį iškasti visą daržą ar ne. Tačiau apibendrindami galime pasakyti:

Jei esate pasirengę papildomai naudoti mineralines trąšas, vasarą atlikti kenkėjų naikinimo darbus, rudeninį kasimą reikėtų įtraukti į rudens darbų sąrašą.

Jei esate ekologinės žemdirbystės gerbėjas, paprasčiausiai išpurenkite dirvą šakėmis ir įterpkite komposto, kad atstatytumėte derlingumą. O gilųjį kasimą galima atlikti pavasarį.

Sodo ir daržo kasimas

Kaip geriausia kasti daržą rudenį

Daržo kasimas gali būti atliekamas įvairiais būdais, priklausomai nuo sklypo dydžio, dirvožemio tipo ir sodybos savininko fizinių galimybių. Pateikiame pagrindinius šiam tikslui naudojamus įrankius ir būdus:

Rankiniai įrankiai

  • Kastuvas – idealiai tinka mažiems sklypams. Juo galima kruopščiai įdirbti kiekvieną sklypą, kontroliuojant kasimo gylį ir kokybę.
  • Šakės – veiksmingos dirvai purenti, ypač jei ji sunki arba suspausta. Jomis galima išlaikyti dirvos struktūrą ir nepažeisti daugiamečių augalų šaknų sistemos.

Motorizuota įranga

Variklinis kultivatorius idealiai tinka vidutiniams ir dideliems sklypams. Jis gerokai pagreitina kasimo procesą ir sumažina fizines pastangas. Prie motoblokų galima prijungti įvairius priedus, rudenį prireiks plūgo. Tačiau pavasarį dirvą galima purenti akėčiomis ir frezomis.

Kad motoblokas būtų maksimaliai efektyvus, nustatykite motobloką 20-25 cm gylyje ir nustatykite pirmąjį greitį. Jei dirva tanki arba akmenuota, geriau kasti dviem etapais: iš pradžių 10-15 cm gyliu, paskui – 20-25 cm gyliu.

Prieš pradėdami darbą, būtinai išvalykite plotą nuo akmenų, kelmų ir kitų kliūčių, kurios gali trukdyti net kasti. Rekomenduojama pradėti nuo bandomojo žemės dirbimo sklypo pakraštyje – taip pamatysite, kaip giliai įsminga plūgas. Baigę žemės dirbimą, atidžiai apžiūrėkite dirvą ir pašalinkite likusias stambias piktžolių šaknis bei akmenis, kad paruoštumėte ją sodinimui pavasarį.

Kada suarti daržą žiemai:

Optimalus daržovių daržo rudeninio kasimo laikotarpis yra likus vienai ar dviem savaitėms iki stabilių naktinių šalnų pradžios. Idealios oro sąlygos tokiems darbams – kai nakties temperatūra nukrenta iki 5-8 laipsnių Celsijaus, o dieną būna ne aukštesnė kaip 10-18 laipsnių Celsijaus. Tokiu atveju ant dirvos paviršiaus patekusias piktžolių sėklas ir kenkėjų lervas sunaikins šaltis, o dirva pavasarį sušals sausa ir puri, maksimaliai sugers ištirpusį sniegą.

Jei lauke per šilta, gali sudygti piktžolės. Sunku ir nerekomenduojama kasti ant įšalusios dirvos. Jei ilgai lijo ir dirva prisotinta drėgmės, jos taip pat nereikėtų kasti. Tik dar labiau sutankinsite viršutinį sluoksnį, išprovokuosite naudingų medžiagų išplovimą, augalų puvimą. Geriau palaukti pavasario.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *