Daržovių grupavimas darže

darzovesKiekvienas sodininkas nori savame sklype (o jis dažniausiai yra mažas) išsiauginti įvairių daržovių ir gauti gerą derlių. Taip pat labai svarbu, kad auginamos daržovės būtų kiek galint mažiau paveikiamos įvairiais chemikalais (pesticidais), o derlius būtų sveikas, nepakenktas ligų ir kenkėjų.
Mokslo ir praktikos nustatyta, kad tinkamai sugrupavus atskiras daržoves, iš to paties plotų galima gauti kelių, skirtingų laikotarpiu subręstančių daržovių derlių ir kartu apsaugoti jas nuo kenkėjų.
Būtinai reikia atsižvelgti į individualias poruojamų daržovių savybes. Pavėsį mėgstančios daržovės poruojamos su šviesamėgėmis, ankstyvosios sodinamos su vidutinio vėlyvumo arba vėlyvomis. Nuėmus ankstyvąsias daržoves, sudaromos palankios sąlygos vėlyvosioms daržovėms, kurios tuo momentu jau būna pradėjusios sparčiai augti.
Labai tinka toje pačioje lysvėje auginti brokolius ir morkas. Vieno metro pločio lysvėje anksti pavasarį išilgai pasėjamos trys eilės morkų (viena eilė per vidurį ir dvi iš kraštų). Gegužės pradžioje tarp morkų eilių pasodinamos dvi eilės brokolių daigų (augalas nuo augalo 40-45 cm). Rugsėjo pradžioje brokoliai nuimami, o morkos spėja išauginti neblogą derlių. Morkas galima auginti kartu su mairūnu, agurkus su krapais (krapai sėjami lysvės pakrasčiais). Labai naudinga kartu auginti brokolius, salotas ir petražoles. Anksti pavasarį išilgai lysvės pasėjamos trys eilės tarpais salotų ir paliktose vietose tarp salotų gėgužės mėnesį pasodinami brokoliai. Pirmiausia suvartojamos salotos, vėliau – brokoliai ir vasaros antroje pusėje lysvėje lieka tik petražolės, kurios žiemai išaugina neblogą šaknų derlių.
Tačiau ne visas daržoves taip galima grupuoti. Pavyzdžiui, pomidorai nemėgsta artimos kaliaropių arba baltagūžių žiedinių bei kiniškų kopūstų kaimynystės. Yra daug daržovių, kurios turi savybių atbaidyti kai kuriuos kenkėjus. Pavyzdžiui, tarp kopūstinių daržovių auginamas bazilikas atbaido kopūstinę musę. Česnakai, pasodinti tarp kryžmažiedžių daržovių, atbaido sprages. Mūsų kaimiečiai jau nuo seno tarp bulvių augina pupas. Pasirodo, kad bulves, kuriose auga pupos, mažiau mėgsta kolorado vabalai. Svogūnai, porai, mairūnai, auginami tarp morkų, atbaido morkinę musę. Laiškinis česnakas, pasėtas tarp ridikėlių, kaliaropių ir kitų kryžmažiedžių, atbaido sprages.
Grupuojant daržoves būtina atsižvelgti ir į tai, kokios daržovės prieš tai tame plotelyje augo, kad jos kasmet būtų auginamos naujoje vietoje, kitaip sakant, laikytis sėjomainos.

EUGENIJA ŠATIENĖ
Agronomė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *