Daržovių priežiūra

darzoviu retinimasJei turite savo dirvą, kur auginate daržovių, turbūt susiduriate su daugeliu darbų. Svarbiausia, ką turėtumėte padaryti, norėdami taisyklingai prižiūrėti daržoves, tai naikinti kenkėjus, ginti nuo ligų, tręšti, laistyti, purenti dirvą, laiku ravėti, kaupti derlių, retinti, mulčiuoti dirvą, apsaugoti nuo šalnų. Bet apie viską iš eilės.

     Dirvos purenimas. Kaip žinia, daržoves reikia sodinti tik į purią dirvą. Bet žemę purenti tik pradžioje neužtenka, tai reikalinga daryti ir daržovėms augant, kadangi šaknims bei gerosioms bakterijoms gali imti stigti oro. Tad tą vadinamąją „dirvos plutelę“ reikia suardyti, naudojantis kauptuku, smulkintuvu ar kitu įrankiu. Tokia paviršinė pluta susidaro dažniausiai po lietaus arba palaisčius, tuomet viršutinio dirvos sluoksnio dalelės sulimpa ir džiūstant susidaro minėta plutelė. Tad purenti žemę aplink augalus patartina po kiekvieno stipresnio lietaus, ravėjimo arba sumindžius. Supuolusi dirva ne taip gerai išlaiko šilumą bei drėgmę.

     Laistymas. Kuomet daržovės gauna pakankamai drėgmės, jos užauga nesumedėjusios ir sultingos. Labiausiai drėgmės reikalingos didžialapės daržovės, tokios kaip salotos, salierai, kopūstai, agurkai ar ridikėliai. Jei esama sausros, drėgmės gali stokoti ir kitos daržovės. Tiesa, jei dirva yra supuolusi, nederlinga, netręšta bei neišravėtas, laistymas mažai bepadės, arba geli net pakenkti. Jei norima laistyti pagal visas taisykles, vertėtų nenaudoti šalto šulinio ar vandentiekio vandens – tokį geriau maždaug parą palaikyti kokiame nors didelės talpos inde, kad kiek sušiltų. Taip pat reikėtų daržovių nelaistyti, jei oro temperatūra mažesnė nei penkiolika laipsnių. Nepersistenkite laistydami ir jaunus augalus, nes tuomet jie įpras vandenį gauti iš paviršiaus ir nebeleis šaknų gilyn. Bet jokiu būdu nepamirškite palieti ką tik pasodintus daigus.

     Apsauga nuo šalnų. Šalnoms jautrios daržovės yra pupelės, pomidorai, agurkai etc. Šių daržovių negalima sėti ar sodinti pernelyg anksti. Reikia palaukti, kol dirva kiek sušils ir jau bus praėjęs šalnų pavojus. Šalnos ypatingai stiprios būna tam tikrose vietose: šalia durpynų, daubose ir uždarose žemumose, tad čia geriau šalčiui neatsparių daržovių apskritai nesodinti. Atsparesni šalnoms bei temperatūrų svyravimams augalai būna patręšti fosforo ar kalio trąšomis. Įsidėmėkite! Yra viena gudrybė, kuri gali padėti apsaugoti augalus nuo šalnos – vakarą prieš šalną palaistykite visas daržoves vandeniu. Drėgna dirva naktį atvėsta lėčiau, o jos temperatūra būna aukštesnė, nei nelaistytos. Jei augalai kiek apšalo – apipurkškite juos vandeniu, taip pamažu atsigaus.

     Daigų retinimas. Sėjant daržoves, sėklų esame linkę išberti žymiai daugiau, nei iš tikrųjų reikia, tad išdygusius daigelius tenka praretinti, nes jie pernelyg tankiai sudygsta, ima vienas kitą stelbti, susilpnėja bei ištįsta. Pirmą kartą daržoves reikia retinti, kai pasirodo pirmas lapelis, tuomet retinant tarp daržovių reikia palikti pusę reikiamo atstumo. Antrą kartą retinti reikia tuomet, kai jau salotas, burokėlius ir morkas galima vartoti valgiui. Šįsyk tarp daržovių reikia palikti tokius, kokie rekomenduojami. Retinant reikia ir išravėti piktžoles bei išpurenti dirvą. Tiesa, po pirmojo retinimo išrautus burokėlių bei salotų daigus galima persodinti į kitas, laisvas, vietas, kadangi jie prigis, o štai petražolių ir morkų daigai neprigyja. Patartina po retinimo daržoves kiek patręšti.

     Mulčiavimas. Mulčiuoti dirvą patartina todėl, nes ji tampa drėgnesnė, neleidžia susidaryti dirvos plutelei, geriau išlaiko drėgmę. Mulčiuojama durpėmis, puvenomis, užtiesiama polietilenu, popieriumi ar kitkuo. Tokia dirva dieną mažiau įšyla, o naktį lėčiau atvėsta. Mulčiuojant dirvą durpėmis, ravėti pakanka vos vieną kartą – išrauti daugiametes piktžoles. Geriausia mulčiuoti lengvą dirvą.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

  2 comments for “Daržovių priežiūra

 1. Rimyte
  2011/10/09 at 11:31

  mano darzas tai kasmetinis kariavimas su daugybe piktzoliu,kai matau pas kaimynus ju maziau,gal man rudeni nupurksti kokiais chemikalais nuo piktzoliu kad ju kitamet butu maziau?patarkit prasau!

 2. PATARIA SANDRA
  2015/03/05 at 22:19

  Žiūrint kokio rezultato norite, galite rudenį nupurkšti DALGIU – yra toks hrbicidas, jis chem. sudėties kaip garsusis RUNDAPAS, gal kiek pigesnis, poveikis toks pat, žoles tikrai išnaikinsite.
  Išduosiu dar vieną paslaptį, jei norite pasipuikuoti prieš kaimynus begalo geru derliumi :), bet čia jau reikės kantrybės… nežinau kokius plotus jūs to daržo turite, bet tarkime, jei keleta arų… tai… pasistenkite nupurkšti kuo anksčiau nuo piktžolių. Bet atminkite, šie herbicidai naikina visiškai visas piktžoles ir net jūsų daržoves sunaikins. Šiukštu, nenaudokite tuo atveju, jai bus daržovės pasodintos. Aš siūlau tai daryti rudenį – po derliaus arba pavasarį, kai tik sužels visos piktžolės, tiesiog duokite žemei pailseti metelius, rezultatas jus nudžiugins.
  Kai nupurkšite herbicidais.. tada 2-3 savaites palaukite, nes per tokį laiką chem. veikimas patenka i augalų gyvybines dalis ir jį sunaikina. Nelaukite, kol piktžolės pribrandins sėklas, purkškite kuo anksčiau, po 3 sav. patarsiu kaip iš šios žemės padaryti be galo derlingą ir be piktžolių žemę, ją sukasinėkite – pasėkite i ją garstyčios, palaukite kol sudygs. Kai garstyčios paaugs iki nepilno sprindžio dydžio, apkaskite jas, apverždami garstyčias žemėmis, kad jos pasislėptų ant sukastos žemės. Vėl pasėkite garstyčias ir vėl, paaugus nepilnam sprindžiui, apkaskite. Vėl sėkite ir taip pakartokite 4 – 5 kartus.
  Žinoma tai užims laiko, bet rezultatai jus tikrai be galo nudžiugins – derlius bus puikus, piktžolių bus mažiau. Ir patariu tuos metelius pavarkite ir leiskite žemei pailsėti, bet ateinančiais 5-8 metais neturėsite jokių problemų su derliumi ir piktžolėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.