Jei turite savo dirvą, kur auginate daržovių, turbūt susiduriate su daugeliu darbų. Svarbiausia, ką turėtumėte padaryti, norėdami taisyklingai prižiūrėti daržoves, tai naikinti kenkėjus, ginti nuo ligų, tręšti, laistyti, purenti dirvą, laiku ravėti, kaupti derlių, retinti, mulčiuoti dirvą, apsaugoti nuo šalnų. Bet apie viską iš eilės.
Dirvos purenimas. Kaip žinia, daržoves reikia sodinti tik į purią dirvą. Bet žemę purenti tik pradžioje neužtenka, tai reikalinga daryti ir daržovėms augant, kadangi šaknims bei gerosioms bakterijoms gali imti stigti oro. Tad tą vadinamąją „dirvos plutelę“ reikia suardyti, naudojantis kauptuku, smulkintuvu ar kitu įrankiu. Tokia paviršinė pluta susidaro dažniausiai po lietaus arba palaisčius, tuomet viršutinio dirvos sluoksnio dalelės sulimpa ir džiūstant susidaro minėta plutelė. Tad purenti žemę aplink augalus patartina po kiekvieno stipresnio lietaus, ravėjimo arba sumindžius. Supuolusi dirva ne taip gerai išlaiko šilumą bei drėgmę.
Laistymas. Kuomet daržovės gauna pakankamai drėgmės, jos užauga nesumedėjusios ir sultingos. Labiausiai drėgmės reikalingos didžialapės daržovės, tokios kaip salotos, salierai, kopūstai, agurkai ar ridikėliai. Jei esama sausros, drėgmės gali stokoti ir kitos daržovės. Tiesa, jei dirva yra supuolusi, nederlinga, netręšta bei neišravėtas, laistymas mažai bepadės, arba geli net pakenkti. Jei norima laistyti pagal visas taisykles, vertėtų nenaudoti šalto šulinio ar vandentiekio vandens – tokį geriau maždaug parą palaikyti kokiame nors didelės talpos inde, kad kiek sušiltų. Taip pat reikėtų daržovių nelaistyti, jei oro temperatūra mažesnė nei penkiolika laipsnių. Nepersistenkite laistydami ir jaunus augalus, nes tuomet jie įpras vandenį gauti iš paviršiaus ir nebeleis šaknų gilyn. Bet jokiu būdu nepamirškite palieti ką tik pasodintus daigus.
Apsauga nuo šalnų. Šalnoms jautrios daržovės yra pupelės, pomidorai, agurkai etc. Šių daržovių negalima sėti ar sodinti pernelyg anksti. Reikia palaukti, kol dirva kiek sušils ir jau bus praėjęs šalnų pavojus. Šalnos ypatingai stiprios būna tam tikrose vietose: šalia durpynų, daubose ir uždarose žemumose, tad čia geriau šalčiui neatsparių daržovių apskritai nesodinti. Atsparesni šalnoms bei temperatūrų svyravimams augalai būna patręšti fosforo ar kalio trąšomis. Įsidėmėkite! Yra viena gudrybė, kuri gali padėti apsaugoti augalus nuo šalnos – vakarą prieš šalną palaistykite visas daržoves vandeniu. Drėgna dirva naktį atvėsta lėčiau, o jos temperatūra būna aukštesnė, nei nelaistytos. Jei augalai kiek apšalo – apipurkškite juos vandeniu, taip pamažu atsigaus.
Daigų retinimas. Sėjant daržoves, sėklų esame linkę išberti žymiai daugiau, nei iš tikrųjų reikia, tad išdygusius daigelius tenka praretinti, nes jie pernelyg tankiai sudygsta, ima vienas kitą stelbti, susilpnėja bei ištįsta. Pirmą kartą daržoves reikia retinti, kai pasirodo pirmas lapelis, tuomet retinant tarp daržovių reikia palikti pusę reikiamo atstumo. Antrą kartą retinti reikia tuomet, kai jau salotas, burokėlius ir morkas galima vartoti valgiui. Šįsyk tarp daržovių reikia palikti tokius, kokie rekomenduojami. Retinant reikia ir išravėti piktžoles bei išpurenti dirvą. Tiesa, po pirmojo retinimo išrautus burokėlių bei salotų daigus galima persodinti į kitas, laisvas, vietas, kadangi jie prigis, o štai petražolių ir morkų daigai neprigyja. Patartina po retinimo daržoves kiek patręšti.
Mulčiavimas. Mulčiuoti dirvą patartina todėl, nes ji tampa drėgnesnė, neleidžia susidaryti dirvos plutelei, geriau išlaiko drėgmę. Mulčiuojama durpėmis, puvenomis, užtiesiama polietilenu, popieriumi ar kitkuo. Tokia dirva dieną mažiau įšyla, o naktį lėčiau atvėsta. Mulčiuojant dirvą durpėmis, ravėti pakanka vos vieną kartą – išrauti daugiametes piktžoles. Geriausia mulčiuoti lengvą dirvą.
2 comments for “Daržovių priežiūra”