Žiedai smulkūs, jų dalys tarpusavyje įvairiai suaugusios. Paprastai žiedui būdinga taurelė, vainikėlis, kuokeliai, piestelė. Šios žiedų dalys sunkiai nustatomos. Viksvų rūšys skiriamos pagal žiedynus ir vaisių maišelius, pagal stiebus ir lapus.
Blusinės viksvos (C. pulicaris L.) žiedynas paprastas. Tai viena varputė, žydinti birželio—liepos mėn., laiba ir tanki; vėliau, kai sunoksta vaisiai (riešutėliai), apatinė jos dalis pastorėja, maišeliai su vaisiais nulinksta žemyn. Stiebas iki 25 cm, laibas, švelnus. Lapai beveik siūliški, trumpesni už stiebą. Augalas retakeris.
Kiškinės viksvos (C. leporina L.) tankų žiedyną sudaro 4—7 pailgos varputės, kurios išlieka glaustos ir žydėdamos (birželio—liepos mėn.), ir būdamos su maišeliais. Stiebas iki 60 cm, status ar išlinkęs, su 3 aštriomis briaunomis. Lapai plokšti, apatinės pusės gysla išsišovusi kaip skiauterė, lapų kraštai šiurkštūs. Augalas tankiakeris. Geltonosios viksvos (C. ilava L.) žiedynas kitoks. Viršūninė varputė stati, kuokelinė, žydėjimo metu (gegužės—birželio mėn.) aptekusi dulkinėmis, vėliau su sausomis pažiedėmis. Po ja yra 2—5 trumpos rutuliškos piestelinės varputės. Jose peržydėjus augalui išauga gana dideli, gysloti, geltoni maišeliai su ilgais, išlinkusiais snapeliais. Stiebas iki 50 cm aukščio, status, su 3 aštriomis briaunomis. Lapai gelsvi, plokšti. Augalas tankiakeris, be palaipų. Visos rūšys daugiametės.
Auga pievose, pamiškėse, pelkių pakraščiuose. Daugelis viksvų rūšių mėgsta drėgnas ir netgi šlapias augimvietes.