Dirvinis ridikas. Svėrė (Raphanus raphanistrum L.)

Stamboki svėrės žiedai keturnariai, kaip ir kitų bastutinių šeimos augalų, kekėse. Taurėlapiai 4, visi pailgi, statūs, iš jų 2 įdubusiais pagrindais. Vainiklapiai taip pat 4, šviesiai geltoni ar balkšvi, su tamsesnėmis geltonomis ar violetinėmis gyslomis ir ilgais nageliais. Kuokeliai 6. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėn. Vaisius — neatsidaranti, persmaugta ankštara, lyg būtų iš karolėlių, skersai sutrūkinėjanti į vienasėklius narelius.
Stiebas status, šakotas, apatinė dalis melsvai dryžuota. Lapai stambūs, plunksniškai suskaldyti; viršūninės skiltys stambios, apskritos. Viršutiniai lapai ištisiniai, dantyti. Vienmetis augalas, apaugęs šiurkščiais plaukeliais. Auga laukuose, daržuose, dirvonuose, pakelėse, dykvietėse. Mėgsta derlingus, rūgštokus (pH 3,7—6,2), purius dirvožemius.
Žiedus lanko bitės ir kiti vabzdžiai, renka nektarą ir žiedadulkes. Paplitusi ir įkyri piktžolė, ypač daržuose ir vasarojuje, teršia sėklą ir dirvą. Jauna žolė galvijų ėdama, tačiau didesnis kiekis gali pakenkti. Sėklose yra riebalinio aliejaus.

  1 comment for “Dirvinis ridikas. Svėrė (Raphanus raphanistrum L.)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *