Paprastoji nendrė (Phragmites australis Trin.)

Stambios, didelės ir tankios vienašalės šluotelės iš tolo išskiria nendres, sunku jas supainioti su kitais varpiniais. Varputės rudai violetinės, rečiau rusvos, iki 1 cm ilgio, su 3—7 žiedais, jų ašis plaukuota. Žydi nuo liepos iki rugsėjo mėn.
Stiebas 1—4 m aukščio, status, storas, lapuotas. Lapai pilkšvai žali, linijiški, iki 2,5 cm pločio, smailiaviršūniai, aštriais kraštais, jauni susisukę. Vietoj liežuvėlio yra tankūs plaukeliai. Daugiametis augalas su ilgais šakniastiebiais. Vaisius platina vėjas ir vanduo.
Auga upių, ežerų, tvenkinių ir marių krantuose, grioviuose, šlapiuose miškuose, pelkėse, raistuose, šlapiose pievose, vandenyje iki 2,5 m gylio.
Jauni, dar neišplaukėję augalai sultingi ir saldūs, turi daug maistingų medžiagų, gyvulių (ypač arklių) noriai ėdami. Vėliau sukietėja ir pašarui nelabai tinka, šiek tiek galima silosuoti. Nupjautos nendrės gerai atželia. Stiebai panaudojami stogams dengti, pynimo darbams, kaip statybinė medžiaga, taip pat popieriaus celiuliozės gamybai. Nendrėmis galima apželdinti vandens telkinius, nes jos dekoratyvios, be to, gerai sutvirtina smėlėtus krantus, saugo juos nuo ledų ardymo ir bangų mūšos. Galima rekomenduoti nendres medeliams aprišti. Nustatyta, kad nendrės, kaip ir kiti pusiau vandenyje augantys dideli augalai, valo vandenį, susiurbia daug kenksmingų medžiagų.

  1 comment for “Paprastoji nendrė (Phragmites australis Trin.)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *