Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia L.)

Gausiažiedės baltų žiedų šluotelės puošia šermukšnį vasaros pradžioje ne menkiau negu raudonos uogos vasarai baigiantis. Žiedyno šakelės apaugusios pilkais plaukeliais. Žiedai penkianariai. Taurėlapiai su liaukutėmis. Vainiklapiai apskriti. Kuokelių apie 20, jie tokio pat ilgio kaip vainiklapiai. Vaisiai — rutuliški, raudonai oranžiniai obuolėliai su 3—5 sėklomis.
Medis arba krūmas 3—15 m aukščio. Šakų ir liemens žievė lygi, pilka. Pumpurai tamsiai violetiniai, tankiai apšepę pilkais plaukeliais. Lapai neporomis plunksniški, su 4—7 poromis lapelių. Lapeliai pailgi, dantyti, apatinė jų pusė šviesesnė už viršutinę. Dauginasi sėklomis, atlankomis, atželia iš kelmo. Gyvena daugiau kaip 100 metų, pradeda derėti 8—12 metų.
Auga miškuose, pamiškėse, kirtimuose, krūmuose, paežerėse, drėgnuose, gerai vėdinamuose dirvožemiuose. Vaisiai valgomi, galima vartoti džiovintus ar perdirbtus, turi vitaminų, organinių rūgščių, taip pat gydomųjų medžiagų. Išlikę ant šakų vaisiai yra maistas laukinei faunai. Dekoratyvus, daug kur auginamas pakelėse, sodybose, parkuose. Mediena tvirta, kieta, rausva, su branduoliu, tinka tekinimo darbams.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *