Paprastasis šaltekšnis (Frangula alnus Mill.)

Žiedai smulkūs, penkianariai, po 2—7 išaugę lapų pažastyse. Taurelė neatsilenkia. Vainiklapiai žalsvai balti, trumpi, platūs. Žydi nuo gegužės iki liepos mėn. Vaisius — rutuliškas sultingas kaulavaisis, kuris nokdamas rausta, vėliau juoduoja.
Krūmas ar medelis 3-7 m aukščio. Žievė lygi, tamsi. Lapai pražanginiai, kiek pailgi, lygiakraščiai, tamsiai žali, su trumpais kotais. Nuo vidurinės lapo gyslos lygiagrečiai atsišakoja į abi puses po 6—8 gysleles. Pumpurai plaukuoti, be žvynelių. Dauginasi sėklomis ir šakninėmis atžalomis. Gyvena apie 60 metų.
Auga miškuose, krūmuose, pelkėse, upių ir ežerų pakrantėse, dažniau aptinkamas drėgnuose, rūgščiuose, puveninguose dirvožemiuose.
Žieduose yra nektaro, renkamo bičių ir kitų vabzdžių. Bitininkai vertina šaltekšnį dėl ankstyvo ir ilgo žydėjimo. Žievė vartojama kaip vaistinė žaliava. Vaisiai turi dažančių medžiagų. Juos lesa kai kurie paukščiai (pvz., juodagalvės sniegenos). Mediena dekoratyvi, tinka laneros gamybai, tekinimo darbams, iš jos gaminama anglis piešimui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *