Mėta (Mentha suaveolens)

mentha-suaveolens-metaŠi mėtų rūšis natūraliai auga Rytų ir Pietų Europoje, Britų salose ir Švedijos pietinėje dalyje. Ji yra populiari kaip prieskoninis, ir kaip dekoratyvinis augalas. Pasodinta ji greitai sulaukėja, todėl aptinkama ir kitose Europos vietose.

Daugiametis augalas su šliaužiančiais šakniastiebiais greitai paplinta sode. Stiebai gali siekti iki 1 m aukščio, o į plotį augalas gali plėstis neribotai. Švelniais plaukeliais apaugę lapai tankūs, jų kvapas primena vaisių aromatą. Balti arba rožiniai varpomis sutelkti žiedai išsiskleidžia vidurvasarį.

Ši mėta, kaip ir visos mėtos, geriausiai veši šiek tiek daliniame pavėsyje drėgnuose, daug maistingųjų medžiagų turinčiuose dirvožemiuose, kuriuose neturi būti piktžolių. Jei yra ne per sausa, gerai auga ir saulėtoje augavietėje.

Geriausia pavasarį įsigyti jaunų augalėlių, kurie sodinami į daug maistingųjų medžiagų turintį drėgną dirvižemį. Jei stiebus dažnai nupjausite, augalai išsikeros. Mėtos labai suveši ir greitai užima laisvus plotus. Jei to nepageidaujate, sodinkite jas į vazonus. Dirvožemis turi būti nuolat drėgnas. Mėtos labai gerai auga, jei pavasarį patręšiamos kompostu. Jeigu jos per daug išsiplečia, šaknis galima apkapoti kastuvu. Atsiradus rūdžių simptomams augalų stiebai nupjaunami iki pat pagrindo. Jie po to vėl greitai atauga. Šaltose vietovėse mėtas patartina pridengti.

Lapus galima skinti ištisą vasarą. Džiovinimui stiebai nupjaunami prieš pat žydėjimą. Jei orai geri, vasaros pabaigoje augalus galima nupjauti dar kartą.

Į vaisių panašus mėtų skonis labai tinka saldiesiems patiekalams. Šios mėtos arbata būna labai gaivi. Dėl plaukelių lapus reikėtų pavirinti.

Mėta, kaip ir pipirmėtė turi mentolio, todėl ji labai veiksminga sutrikus skrandžio ir žarnyno veiklais. Inhaliacijos saugo nuo peršalimo ligų.

Kaip ir pipirmėtės, šios mėtos lapai labai tinka vonioms arba raminančioms garų vonelėms.

Darže mėta labai gražiai atrodo, be to, ji yra labai aromatingas dirvą užklojantis augalas. Ją galima auginti palei takus arba pagyvinti tvoras. Margalapės veislės populiarios kaip erdvinę struktūra sukuriantys balkonų lovelių ar pakabinamų krepšelių augalai.

Tipiškas angliškas mėtų padažas

Reikia maždaug 8 šaukštų mėtos lapų. Juos reikia susmulkinti ir užplikyti 4 šaukštais verdančio vandens. Tada įdėti šaukštą medaus. Masę gerai ištrinti ir palaikyti valandą. Prieš patiekiant įpilti, priklausomai nuo skonio, 3 šaukštus vyno acto ir gerai išmaišyti. Mėtų padažas ypač tinka ėriena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *