Kalninė arnika (Arnica montana)

Kalninė arnika paplitusi Europos kalnuose, taip pat aptinkama pelkėse ir viržynuose. Ištisus šimtmečius ji žinoma kaip vaistžolė. Kadangi radimvietės gamtoje tampa vis retesnėmis, ši rūšis įtraukta į saugomųjų augalų sąrašus. Prancūzijoje ji vadinama „alpiniu tabaku“, nes į miltelius sutrinti lapai buvo uostomi.

Status stiebas su pailgais kvepiančiais lapais užauga iki 60 cm aukščio. Stambūs ryškiai geltoni žiedynai auga ant nešakoto stiebo. Jie taip pat yra kvapūs ir skleidžiasi, priklausomai nuo orų, nuo birželio iki rugpjūčio, o kartais net iki ankstyvo rudens. Be eterinių aliejų, arnikos sudėtyje yra flavonų, karčiųjų ir rauginių medžiagų.

Augalas mėgsta saulėtas augavietes, tačiau gana gerai auga ir daliniame pavėsyje. Kaip ir gamtoje jam reikia rūgščių nederlingų dirvožemių.

Pavasarį arniką galima pasėti ir paauginti namuose. Sėklos turi būti kuo šviežesnės. Nepamirškite, kad augalą reikia auginti nederlingame substrate, kur yra žemas pH. Vasaros viduryje daigai persodinami į atvirą gruntą. Jie žydį kitais metais. Dauginti galima ir šakniniais auginiais. Kadangi arnika gerai auga tik rūgščiuose dirvožemiuose, reikia įmaišyti durpių ar rododendrams skirto substrato ir laistyti tik minkštu lietaus vandeniu. A. Chamissonis yra reiklesnė ir geriau auga, jei pavasarį patręšiama kompostu arba trąšomis. Sausomis vasaromis augalus reikia laistyti. Žiemą patartina pridengti šakomis.

Žiedynus geriausia skinti saulėtą dieną ir paskleisti džiūti pavėsyje. Skubant galima džiovinti ir nenat9raliai, pavyzdžiui, orkaitėje, tačiau temperatūra neturėtų viršyti 40ºC. Šakniastiebius galima kasti nuo rugsėjo. Jie taip pat sudžiovinami.

Arnika slopina uždegimą ir padeda esant širdies ir kraujotakos sutrikimams. Arnikos tepalas arba kompresai mažina skausmą esant kraujosrūvoms, sumušimams ir patempimams. Įtrynimai kraujotaką skatinančia arnikos tinktūra padeda esant galvos skausmui ir reumatui. 1-2 šaukštelius tinktūros įpylus į stiklinę drungno vandens gaunamas uždegimą slopinantis tirpalas gerklei skalauti. Dėmesio: kadangi arnika yra nuodinga, skalaujant gerklę tirpalą būtinai reikia išspjauti.

Pažeistą odą patepus arnikos tinktūra ji greičiau gyja.

Pasodinti sode ar vazonuose geltoni arnikos žiedynai atrodo tarsi šviečiantys spalvoti taškeliai. Šalia tamsių spygliuočių jie ypač krenta į akis. Be to, jie ilgai laikosi pamerkti.

Veiksmingas masažo aliejus

Sušildyti 50 ml alyvų aliejaus, juo užpilti šaukštą sudžiovintų arnikos žiedų ir 30 minučių palaikyti tamsioje vietoje. Skystį išmaišyti ir perkošti. Aliejų laikyti tamsiame butelyje šaldytuve.

Arnikos arbata nuo anginos

1-2 šaukštai šviežių ar džiovintų žiedų užpilti puodeliu verdančio vandens. Po 10 minučių perkošti. Rekomenduojama arbatą gerti daug kartų per dieną mažais gurkšneliais. Arbatą galima naudoti kompresams esant negyjančioms ar pūliuojančioms žaizdoms.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *