Kalninė arnika (Arnica montana L.)

Stiebo ir šakų viršūnėse išauga po vieną stambų graižą. Kraštiniai liežuviški žiedai iki 3 cm ilgio, tamsiai geltoni, lyg vėliavėlėmis gaubia graižą, vidiniai vamzdiški, taip pat tamsiai geltoni. Žydi nuo birželio iki liepos vidurio, pavienių graižų galima aptikti dar rugpjūtyje. Vaisiai — pailgi, pilkšvi, plaukuoti lukštavaisiai su skristuku iš šiurkščių, gelsvai pilkšvų plaukelių.
Stiebas status, kartais šakotas, apaugęs plaukeliais. Stiebo lapų 2—3 poros, kiti lapai susitelkę į skrotelę prie pagrindo. Šie stambesni už stiebinius, lygiakraščiai, pailgi, su ryškiomis gyslomis, pasidriekę žemės paviršiuje. Daugiametis specifinio kvapo augalas su gulsčiu šakniastiebiu ir plonomis šaknimis. Dauginasi sėklomis, bet neintensyviai.
Auga sausuose pušynuose, kartais atvirose vietose — briedgaurynuose. Išplitusi labai ribotai, tik pietų ir pietryčių rajonuose gana gausu.
Žiedai išskiria nektarą. Juose yra įvairių junginių (rauginių medžiagų, eterinių aliejų, inulino, cholino, flavonų ir kt.) Tai dažinis ir vaistinis augalas. Bandoma auginti arniką kultūroje. Šiuo metu jos vartojimas praktikoje turi būti griežtai reglamentuojamas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *