Kalėdinės gėlės gali būti panaudotos itin išmoningai bei madingai. Dekoravimas jomis namus – bene paprasčiausias būdas sukurti šventinę atmosferą. Šviežios ir ryškiaspalvės gėlės – šventės dvasia. Kalėdiniam dekoravimui tinka tiek įprastos gėlės, tokios kaip puansetijos, tiek netradicinės,
Ciklamenas – alpinė našlaitė. Gal ne tokia populiari gėlė, tačiau savo grožiu nenusileidžia kitoms. Tai gentis, kurią sudaro dvidešimt trys žydinčių daugiamečių augalų rūšys, auginamos iš šakniagumbių. Jos vertinamos dėl savo įstabių žiedų, kurių vainiklapiai tarsi sušukuoti atgal. Ciklamenai kilę iš Europos, tiksliau – Viduržemio jūros regiono, taip pat iš Irano ir viena rūšis kilusi iš Somalio.
Augalo charakteristika. Visų rūšių ciklamenai turi šakniagumbius, iš kurių išauga lapai ir žiedai. Bene įspūdingiausi yra augalo žiedai. Žydėjimo periodas gali būti bet kuris metų laikas – tai priklauso nuo augalo rūšies. Pavyzdžiui, Cyclamen hederifolium žydi vasarą ir rudenį, Cyclamen persicum ir Cyclamen coum – žiemą, o Cyclamen repandum žiedais apsipila pavasarį. Kiekvienas žiedas žydi ant atskiro stiebo, užaugančio iš šakniagumbio. Visose rūšyse žiedo noselė nulinkusi žemyn. Žiedą sudaro penki vainiklapiai, susijungę ties žiedo pagrindu. Vainiklapiai būna atlinkę į išorę, kartais susisukę. Žiedų spalva gali būti balta, rožinė arba purpurinė, noselė dažnai būna tamsesnės spalvos. Tamsi noselės spalva pagal rūšį varijuoja savo forma: Cyclamen persicum – tarsi plona juostelė, Cyclamen hederifolium turi ryškų V formos tamsumą, o Cyclamen coum noselės spalva išryškėja dviem baltomis arba rožinėmis akutėmis, kurios forma primena M raidę.
Auginimas ir panaudojimas. Ne paslaptis, jog ciklamenai auginami dėl gražių žiedų. Augalus galima auginti tiek namuose, tiek lauke, bet lauke auginti geriau indeliuose, o ne atvirame dirvožemyje. Tiesa, yra kelios rūšys, kurias galima auginti ir atvirame dirvožemyje, bet tik šiltame klimate.
Atsparumas. Priklausomai nuo rūšies, gėlės itin varijuoja pagal atsparumą šalčiui. Atspariausia rūšis yra Cyclamen hederifolium (panašių esama ir daugiau), kuri toleruoja net penkiolika laipsnių žemiau nulio arba trisdešimt laipsnių žemiau nulio, jei padengta sniegu! Kitos rūšys, tokios kaip Cyclamen somalense, kurios kilusios iš Somalio, visiškai netoleruoja net menkiausio šalčio.
Ciklamenai gėlininkystėje. Pati populiariausia tarp floristų rūšis yra Cyclamen persicum, toleruojanti nedidelį šaltį. Atrinkti ciklamenų kultivavai gali turėti baltos, šviesiai rožinės, raudonos ar purpurinės spalvų žiedus. Kol žydi, ciklamenai turėtų būti laikomi ne aukštesnėje, nei dvidešimt laipsnių temperatūroje aukščiau nulio. Geriausia, kad tuo metu nakties temperatūra būtų tik 6.5-15 laipsnių aukščiau nulio. Jei žydėjimo metu temperatūra bus aukštesnė, nei dvidešimt laipsnių, – gėlė gali pereiti į ramybės periodą. Tad geriau nerizikuoti. Ciklamenų valgyti negalima, jomis minta tik kai kurių rūšių lervos. Beje, kai kuriose šalyse šios gėlės yra saugomos, nes esti ties išnykimo riba.