Gėlės balkonams ir palangėms apželdinti

geles-ant-palangesMeniškai apželdinti balkonai ir palangės ne tik puošia namą, bet. ir sudaro vieną iš būtinų elementų naujajam architektūriniam planavimui.
Apsodinti balkonus ir palanges gėlėmis nesunku. Reikia tik sukalti dėželes, jas nudažyti žalia arba namo spalva ir pritvirtinti.

Dėželės daromos iš sausų 1,5—2 cm storio lentų. Paprastai jos sukalamos 22—25 cm aukščio, 25 cm pločio ir atitinkamo ilgio (pagal lango arba balkono plotį). Dėželių dugne kas 15—20 cm išgręžiamos skylutės vandeniui nutekėti.
Dėželės prie balkonų bei palangių pritvirtinamos geležiniais kabliukais. Jos gali būti balkono viršuje arba apačioje. Pritvirtintų dėželių dugne ant plyšių tarp lentų bei išgręžtų skylučių (kad, lentoms sudžiūvus, neišbyrėtų žemės) dedama samanų arba samaninių durpių ir beriamas žemių mišinys, sudarytas iš 1 dalies mėšlinės arba kompostinės žemės ir 0,5 dalies smėlio.

Pavasarį, kai tik žemė atšyla, sodinamos dvimetės gėlės: našlaitės, saulutės, nemiršėlės, turkiškieji gvazdikai ir darželiniai katilėliai.

Balkonams ir palangėms puošti tinka ir tulpės, narcizai, scylės, krokai, žydrės. Visos šios svogūninės gėlės į dėželes sodinamos rudenį, rugsėjo—spalio mėnesiais, arba balandžio pradžioje, jei svogūnėliai buvo rudenį pasodinti į vazonėlius. Svogūninės gėlės žydi pavasarį.

Peržydėjusios dvimetės ir svogūninės gėlės pakeičiamos vienametėmis ir daugiametėmis gėlėmis.
Jei balkonas yra uždaras ir dėželės įtaisytos viršuje, reikia sodinti svyrančias gėles (petunijas, pelargonijas, fuksijas, svyrančias gumbines begonijas, laibenį ir kt.).

Palangės gėlėsTvorelės pavidalo, skylėtuose balkonuose dėželės gėlėms dažniausiai kabinamos apačioje. Tokiems balkonams apsodinti geriau tinka vijoklinės gėlės: paprastasis sukutis, kobėja, raudonžiedė pupelė, japoninis apynys, kvepiantysis pelėžirnis, raudonžiedė maurandija, nasturtės, triskiautė minažolė ir penkialapis vynvytis.

Vijoklinės gėlės į dėželes sėjamos tiesiog arba sodinamos sudaigintos vazonėliuose. Iš vazonėlių daigai išimami su visomis žemėmis. Vijoklinėms gėlėms lipti aukštyn vertikaliai ištempiamos virvutės arba vielos.

Parenkant balkonams ir palangėms gėles, reikia atsižvelgti, kurioje namo pusėje jie yra. Pietvakarių pusėje esantį atvirą, beveik visą dieną saulės kepinamą balkoną arba palangę patariama apsodinti vienos spalvos nuolat žydinčiomis begonijomis. Šviesiame, tačiau ne visą dieną saulės kepinamame balkone gerai auga šalavijai, heliotropai, ageratai, pelargonijos, vasariniai jurginai, lobelijos, razetos, petunijos ir daugelis kitų vienamečių gėlių.

Visiškame pavėsyje esantį balkoną arba palanges galima apsodinti gumbinėmis begonijomis, žiemėmis, chlorofitais, aspidistrais, linažolėmis.

Originaliai ir gražiai atrodo apželdinti balkonai bei palangės, kai gėlių žiedai priderinti prie namų spalvų. Šviesių spalvų namų fone tinka intensyvių žiedų spalvų gėlės ir atvirkščiai — tamsių spalvų namų fone tinka gėlės, žydinčios šviesiais žiedais.

© Sodininkyste.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *