Gėlių parinkimas pagal įvairias kambarių sąlygas

Gėlės namuoseVisos kambarinės gėlės kelia tam tikrus reikalavimus šviesos, oro, šilumos, drėgmės ir maisto medžiagų atžvilgiu.

Gerai apšviestuose kambariuose, kurių dideli langai yra į pietų pusę, galima auginti šviesą mėgstančias gėles. Nedideliais, į rytus ar vakarus išeinančiais langais kambariai gauna mažiau šviesos, o į šiaurę išeinančiais langais kambariai tinkami tiktai labiausiai mėgstančioms ūksmę gėlėms.

Kambarių apšvietimas priklauso ne vien nuo langų dydžio ir jų padėties, bet ir nuo pačių kambarių dydžio. Gilyn į kambarį ir į šonus nuo langų apšvietimas daug silpnesnis.

Kambarių temperatūra priklauso nuo šildymo įrengimų, jų spinduliavimo ir nuo to, ar už sienos yra kitos šildomos patalpos, ar laukas. Jei kambaryje temperatūra pastovi, gėlės auga geriau; staigūs temperatūros svyravimai gėlėms kenkia.

Normali kambarių šiluma žiemą – 16- 18 °C; ji tinka daugeliui tropinių ir subtropinių lapinių bei žydinčių gėlių. Tačiau spygliuočiai ir kai kurios lapinės gėlės mėgsta žemesnę temperatūrą – 8-12°C.

Šiluma nevienodai pasiskirsto kambaryje – arčiau šildymo įrengimų būna šilčiau, o palangėse – 4-5° vėsiau.

Kambarių oras yra žymiai sausesnis, negu šiltnamio arba lauko. Jų drėgnumas taip pat priklauso nuo šildymo sistemos. Kambaryje su centriniu šildymu oras daug sausesnis, negu krosnimi šildomame kambaryje, Todėl kambariuose su centriniu šildymu blogiau auga iš drėgnųjų tropikų ir subtropikų kilusios gėlės.

Gėlėms labai svarbu, koks kambario oras. Vėdinamų kambarių oras daugeliui gėlių naudingas. Tačiau, atidarant orlaidės, gėles reikia nuo langų nuimti, kad staigi saito oro srovė nepakenktų.

Kambario temperatūros, oro ir maisto sąlygas galima atitinkamai reguliuoti. Daug sunkiau reguliuoti šviesą ir oro drėgmę. Siuo atveju lieka tik pairinkti atitinkamas gėles.

Kambarinių gėlių ištvermingumas daug priklauso ir nuo to, ar jos išaugintos kambario sąlygomis iš sėklų bei vegetatyviniu būdu, ar įsigytos jau paaugusios gėlių parduotuvėse ir gėlininkystės šiltnamiuose.

Šiltnamiuose gėlėms yra visiškai kitokios sąlygos, negu kambaryje, ir šviesos, ir drėgmės atžvilgiu, todėl perkeltos į gyvenamąjį kambarį, jos ima nykti bei sirgti. Ypač smarkiai nukenčia lapai ir jauni ūgliai, jeigu gėlė perkeliama intensyvaus augimo metu. Norint to išvengti, gėles reikia pirkti, kai jos ilsisi arba augimo pradžioje. Žinoma, tai neliečia žydinčių žolinių gėlių, kurios paprastai perkamos jau sužydėjusios. Apskritai, perkant gėles, reikia žiūrėti, kad jos būtų gerai įsišaknijusios, sveikos- neapkrėstos kenkėjais, ligomis.

Atsižvelgiant į visas kambario sąlygas ir gėlių įgimtas savybes, nesunku parinkti tinkamas gėles kiekvienam kambariui.

Vazonai

Gėlės saulėtiems  kambariams (langais į pietų pusę). Daugiausia šviesos reikia žydinčioms ir margais bei spalvotais lapais gėlėms. Nesant pakankamai šviesos, žiedai ir spalvoti lapai netenka ryškumo. Saulėtuose kambariuose gerai auga beveik visos kambarinės gėlės.

Ant palangės arčiausia stiklų galima laikyti kaktusus, už jų – azaliją, buvardiją, heliotropą, gloksiniją, jazminą, kameliją, kinrožę, pelargonijas, oleandrą ir daug kitų žydinčių bei margalapių gėlių.

Toliau nuo lango saulėtame kambaryje puikiai auga kambarinis klevelis, agapantas, krinas, citrinmedis, aukuba, karališkoji begonija, mirta, palmė ir figmedis.

Gėlės nelabai saulėtiems kambariams (langais į rytus ir vakarus). Nelabai saulėtuose kambariuose ant palangės gerai auga mirta, sansevjerija, karališkoji begonija, filokaktusai, aukuba, raktažolės (primulės), hortenzija, gloksiniją, uolaskėlė. Toliau nuo langų – palmės (finikas, chameropsas), monstera, smidrai, dracenos, araukarija, kriptomerija ir kitos gėlės.

Gėlės nesaulėtiems kambariams (langais į šiaurę). Jeigu saulėtuose kambariuose galima auginti beveik visas kambarines gėles, tai nesaulėtuose – tik tokias, kurioms šviesos trūkumas nekenkia arba kurios net geriau auga ūksmingose vietose. Tokios gėlės yra aspidistras, paparčiai, plunksnotasis smidras, chlorofitas, gebenė, zebrina, ant langų neblogai žydi begonijos.

Pavasarį ir vasarą į tamsiuosius kambarius galima perkelti kiparisus, araukariją ir kitus spygliuočius.

Gėlės šiltiems kambariams (16-18 °C). Daugumas tropinių ir subtropinių gėlių, laikomų šaltesnėje patalpoje, numeta lapus, ilgai nežydi, o jei ir žydi, tai nenormaliais žiedais. Šilto kambario reikia šioms kambarinėms gėlėms: anturiui, figmedžiui, monsterai, begonijoms (karališkajai, gumbinei ir kt), gloksinijai, bu vardijai, kinrožei, palmėms (kokosinei, latanijai, chamedorėjai), smidrui, margeniui, papirusui, dracenoms, paparčiams, balzaminui (sprigei), justicijai, pasiflorai, zebrinai, klivijai, krinui ir t. t.

Gėlės vidutinio šiltumo kambariams (8-14°C). Šiuose kambariuose galima auginti galenį, akacijas, amarilį, azaliją, hovėją, kaliją, katilėlį, araukariją, kriptomerija, ciklameną, figmedį (jis gerai auga ir šiltuose, ir vidutinio šiltumo kambariuose), hemantą, gebenę, pelargonijas, raktažoles, rožes.

Gėlės šaltiems kambariams (5-8 “C). Tinkamiausios gėlės šaltiems kambariams yra agapantas, aukuba, azalija, mainiliarija, echinokaktas, žvakinis kaktusas, epifiliumas, opuncija, agavos, alijošiai, storalapė, kamelija, kalceoliarija, smalka, chrizantemos, cinerarija, citrinmedžiai, gvazdikai, ožekšnis, fuksija, hortenzija, lauramedis, mirta, oleandras ir daug kitų.

© Sodininkyste.lt

  1 comment for “Gėlių parinkimas pagal įvairias kambarių sąlygas

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *