Ar Jūs auginate Begonijas? Būtent šios rūšies augalai yra ypač nuostabios ir nepakeičiamos sodo puošmenos. Kaip ir daugėlis gražių gėlių, taip ir Begonijos turi šimtus rūšių. Nepaisant to, jos dažniausiai skirstomos į keturias gruper.
Pirmoji grupė- Pluoštinės Begonijos. Dažniausiai šios rūšies Begonijų atvaizdai yra vieni iš populiarių patalinės marginimo raštų. Grupei priskiriamos pluoštinės Begonijos nuo pačių mažiausių dydžių, tačiau gavusios geras augimo sąlygas jos gali pasiekti net dešimties pėdų aukštį.
Antroji grupė – gumbinės Begonijos. Joms priskiriamos tos gėlių rūšys, kurios turi gumbus, kuriuos reikia iškasti žiemos periodu. Kaip bebūtų keista, nors ši grupė vadinama gumbinėmis, tačiau joms priskiriamos ir pusiau gumbinės Begonijos, kurios gali išlikti žalios žiemos periodu.
Trečioji grupė – šakningosios Begonijos. Šiai grupei yra priskiriamos Begonijos, kurios turi šliaužiančias šaknis. Vienas iš išskirtiniausių jų bruožų yra šliaužianti šaknis, iš kurios pavasarį vystosi stiebeliai ir labai. Viena žinomiausių šios rūšies atstovių yra Beefsteak arba kitaip vadinama Begonia Feasti.
Ketvirtoji grupė – margosios Begonijos. Ši grupė yra išskirtinė, nes jai priklausantys augalai yra auginami vardan grožio ir išskirtinų margų lapų. Kaip bebūtų gaila, dabar margosios Begonijos yra labai sugretinamos su kitomis rūšimis ir tokiu būdu išvedami nauji hibridai bei prarandamas margųjų gėlių išskirtinumas. Žinoma yra ir geroji, išvestosios rūšys gali būti dar žavesnės. Grupė išsiskiria ir savo poreikiais: daugėliui Begonijų yra reikalingas sausas ir vėsus klimatas, o šioms priešingai- drėgnas ir šiltas.
Begonijų paplitimas
Dažniausiai Begonijos yra platinamos dviem būdais: sėklomis ir atžalomis. Šios rūšies gėlių sėklos yra daigios, smulkios ir joms išdykti prireikia dviejų arba trijų savaičių. Daugėlis žmonių mieliau renkasi įsigyti jau išaugintus daigus, nei vargti su smulkiomis gėlių sėklomis. Kalbant apie Begonijų dauginimą vegetatyviniu būdu yra galima teigti, jog norint padidinti Begonijų skaičių (jau turint vieną), daug lengviau augalą pasidauginti atžalomis. Tačiau su jau ankščiau minėtaja gumbelinių Begonijų grupe yra kiek kitaip. Jos dauginamos ne atžalomis ar sėklomis, o gumbais.
Kaip užauginti Begonijas?
Kaip jau žinome, šios gėlės yra vienmetės ir nemėgsta rudeninio arba pavasarinio šaltuko. Tad dažniausiai jas patariama sodinti paruoštoje vietoje tik orui atšilus. Tačiau neužmirškite, jog priklausomai nuo gėlės rūšies reikia parinkti ir vietą. Ne visos Begonijos mgsta vienodą saulėtumą: vienoms reikalingas visiškas saulės apšvietimas, kitos daug geriau auga šešėlyje.
Daugėlis rūšių mėgsta drėgną dirvą, tad įpatingai svarbu, jog gėlėms netektų kęsti sausros. Pasitaikius sausam ir karštam vasaros sezonui geriausiai gėles laistyti kas vieną ar dvi dienas. Tuomet jos gaus reikiamą drėgmės ir vandens kiekį.
Auginant gėlės lauke patariama jas tręšti vieną kartą per mėnesį biriomis trąšomis, o auginant namuose- skystomis trąšomis (taip pat kartą per mėnesį).
Straipsnis verstas iš anglų kalbos.
1 comment for “Įspūdingos gėlės – Begonijos”