Daržinis krokas (Crocus sativus)

crocus-sativus-darzinis-krokasŠafranas buvo ir vis dar yra pats brangiausias prieskonis pasaulyje. Jis gaunamas iš daržinio kroko, kurio tėvynė yra Artimieji Rytai. Maurai šį augalą atvežė į Ispaniją. Dabar jis aptinkamas tik soduose ar daržuose. Europoje daržinio kroko daugiausia auginama Ispanijoje ir Graikijoje, tačiau teritorijoje nuo Irano iki Kinijos aptinkami daržinio kroko laukai. Didelė kaina yra dėl to, kad 1 kg prieskonio reikia surinkti ne mažiau kaip 100 000 purkų. Šafrano geltonis yra tarsi šviesos simbolis. Dėl to karalių drabužiai dažnai būdavo dažomi šiuo pigmentų.

Apie 8 cm aukščio svogūninis daugiametis augalas priklauso rudenį žydinčioms krokų rūšims. Nuo rugsėjo iki lapkričio skleidžiasi violetiškai malsvi žiedai su ilga raudona piestele. Tuo pat metu pasirodo siauri ilgi lapai. Rausvose žiedų purkose yra eterinių aliejų, karčiųjų medžiagų ir geltonojo pigmento (krocino).

Labai svarbu, kad vieta būtų saulėta ir šilta. Dirvožemis turėtų būti humusingas, bet lengvas.

Krokų sodinimas. Įsigyjant sodmenis galima rinktis jaunus augalus ar gumbasvogūnius. Kadangi daržinis krokas atvirame grunte sėkmingai peržiemoja tik šiltesnio mikroklimato sąlygomis, rudenį gumbiasvogūnius geriau sodinti į didelius vazonus, o ne į lysvę. Sodinama taip, kad būtų matoma tik gumbiasvogūnio viršunėlė. Į 25 cm skersmens vazoną telpa 6 gumbasvogūniai. Kad jie nesupelytų, gėlėms skirtas dirvožemis lygiomis dalimis sumaišomas su smėliu. Be to, turi būti geras drenažas. Vazonai pastatomi vėsioje patalpoje, kur būna teigiama temperatūra. Dar pirmaisiais metais pasirodo lapai, kurie iki vasaros nunyksta. Šiuo ramybės periodu augalas laikomas sausai. Rugsėjo mėnesį augalai pradeda žydėti. Taigi, prieš tai juos vėl reikia pradėti laistyti. Vėliau galima atskirti dukterinius gumbasvogūnius. Pasodinti į dirvą daržinio kroko gumbiasvogūniai žiemą turi būti pridengti šakomis arba užpilti komposto sluoksniu. Rekomenduojama persodinti kas 3-5 metus.

Nuskintos triskiautės rausvos purkos sudžiovinamos ir laikomos sandariuose stiklainiuose. Prieš vartojant šafrano siūleiai sumalami į miltelius. Nesusmulkintų šafrano siūlelių ir jo miltelių, žinoma, galima ir nusipirkti.

Šafranas paskanina sriubas ir ryžių patiekalus, pavyzdžiui, paelą. Tuo pačiu jis suteikia įspūdingą spalvą. Šafranas pagardina padažus ir kepinius, tačiau dėl kartoko skonio jį reikia vartoti saikingai.

Prieskonis sustiprina širdį esant anemijai ar pervargimui. Rytuose jis vartojamas kaip afrodiziakas (skatina lytinį potraukį), homeopatijoje – kaip raminanti ir antidepresinė priemonė.

Daržinis krokas lysvėje ar vazone yra toks pat dekoratyvus, kaip ir pavasarinis krokas.

  1 comment for “Daržinis krokas (Crocus sativus)

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *