Daržinio builio tėvynė yra Vakarų Azija ir Kaukazas. Jis anksti pateko į Viduržemio pajūrio kraštus, o iš ten jau viduramžiais paplito ir vidutinio klimato juostoje. Juo seno jis yra populiarus dėl aromatingų specifinio prieskonio lapų ir kraują gerinančių augalo savybių. Tai vienametis išsikerojęs, iki 60 cm aukščio augalas. Gležni lapai yra daug kartų plunksniškai suskaldyti. Todėl, neatkreipus dėmesio į anyžių saldoką aromatą, galima lengvai supainioti su petražolėmis ir morkomis. Turi eterinio aliejaus anetolio, kurio ypač didelis kiekis būna augalui žydint. Balsvi žiedų skėčiai, priklausomai nuo sodinimo laiko, gali formuotis iki vidurvasario. |
Daržinis builis geriausiai auga daliniame pavėsyje, drėgname dirvožemyje. Jis yra nereiklus maisto medžiagoms, bet esant sausrai pradeda anksti žydėti. Tai kenkia jo skoniui.
Tai atsparus šalčiui augalas, todėl jau kovo mėnesį jį galima sėti į atvirą gruntą. Sėjama eilutėmis 10-15 cm atstumu. Patartina pakartotinai sėti kas 14 dienų, nes daržinis builis greitai auga ir žydi. Pasodintas tarp salotų savo kvapu jis atbaido amarus ir sraiges. Keletą augalų palikite žydėti, tada patys galėsite išsiauginti sėklų kitiems metams. Daržinį builį per žiemą galima auginti vazone ant palangės. Sėklos dygsta 2 savaites, taigi šiek tiek ilgiau negu sėjamoji pipirnė.
Lapai skaniausi jauni ir švieži. Juos vartoti galima jau po kelių savaičių nuo sėjos ir tik iki žydėjimo. Užšaldant aromatas išlieka, bet džiovinant ir verdant jis dingsta.
Daržninis builis yra svarbi daržovių sriubų sudėtinė dalis, dėl to dar yra vadinamas sriubos žole. Jo dedama į garsųjį Frankfurto žaliąjį padažą, jis taip pat tinka žuvies ir kiaušinių patiekalams, prie žalių daržovių arba sūrio. Jo dėkite prieš baigiant gaminti, kad nedingtų aromatas.
Eteriniai aliejai ir karčiosios medžiagos aktyvina inkstų veiklą ir virškinimą. Pavasarį vartojant daržinio builio lapus galima iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas ir pagerinti kraują. Be to, daržinio builio sudėtyje yra daug vitamino C
Daržinis builis yra tipiškas kaimiškojo stiliaus sodo augalas. Jis yra nereiklus ir gerai auga vazonuose, todėl ir šiandien kaip prieskoninis ir aromatinis augalas auginamas kiekvienoje, net mažiausioje, žolynų kolekcijoje.
Tiršta daržinio builio sriuba
Iš 100 g daržinio builio lapų kelis atidėti garnyrui, o likusius susmulkinti. Tada puode išlydyti 40 g sviesto ir jame paskrudinti apie 30 g miltų. Įpilti ¼ l pieno, ½ l daržovių sultinio ir virti ant silpnos ugnies 10 minučių. Per tą laiką susmulkintus builio lapus ištrinti su 100 g Creme fraiche ir sudėti į sriubą. Pabaigoje pasūdyti, įberti pipirų ir žiupsnelį cukraus. Galima paskrudinti duonos kubelių ir su likusiais builio lapais sudėti į sriubą.