Žiemos sodas – amžinos vasaros kampelis

Žiemos sodo įrengimas – darbas ne iš lengvųjų. Tačiau jeigu jūs turėsite tokią galimybę – sukurti nedidelę tropikų salelę, kuri šildys jus ilgais žiemos vakarais, – vargu ar galėsite pasipriešinti tokiai pagundai. Tam, kad ištisus metus mėgautis žaluma ir gėlėmis, būtina išsiaiškinti konkrečias šios žiemos sodo patalpos sąlygas: jos išmatavimus, apšvietimą, temperatūros režimą, oro drėgmę, sodo orientaciją į įvairias apšvietimo puses. Žiemos sodui renkant augalus, labai svarbu atkreipti dėmesį į klimatines sąlygas būtent žiemos laikotarpiu.

Šaltasis žiemos sodas. Iš dalies apšildomame šaltame žiemos sode, esančiame pietinėje namo pusėje, kur didesnę laiko dalį patalpa būna užlieta saulės šviesos, sudaromos optimalios sąlygos auginti šviesą mėgstančius augalus, pvz., alyvmedį arba agavą. Augalams, kilusiems iš Australijos, Naujosios Zelandijos ir Viduržemio jūros regiono, žiemą būtinas ramybės periodas. Todėl žiemos mėnesiais nakties metu patalpos oro temperatūra turi būti gerokai žemesnė negu dienos metu.

Šaltame žiemos sode (kai oro temperatūra siekia nuo –5 iki +5° C) galima sukurti rojaus dalelę su Viduržemio jūros dvasia. Tam puikiausiai tiks tokie augalai: Cupressus sempervirens, 2 vnt.; Brachyglottis greyi, 5 vnt.; Phillyrea angustifolia, 2 vnt.; Olea europea; Cistus, 3 vnt.;  Agapanthus,  3 vnt. ir t.t.

Žiemos sodas su automatiniu temperatūros palaikymu. Daug platesnis ir įvairesnis augalų pasirinkimas yra tokiam žiemos sodui, kur automatiškai palaikoma stabili oro temperatūra. Geresnės salygos gražiai ir sodriai žalumai užtikrinamos šviesioje stiklinėje patalpoje, kurioje oro temperatūra žiemos metu svyruoja nuo +5° C iki +15° C. Pageidautina, kad žiemos sodas būtų Pietų, Rytų arba Vakarų  pusėje. Tokiomis sąlygomis puikiai prigyja Pietų Amerikos ir Pietų Afrikos augalai, tokie kaip kalistemonas arba karališkoji strelicija.

Žiemos sode su automatiniu oro temperatūros palaikymu, kur minimali oro temperatūra nenukrenta žemiau +5° C – +15° C, augalų žydėjimas tęsiasi visus metus. Jeigu jūs norėsite vakare pailsėti tarp kvapnių gėlių ir citrusinių augalų, pasirinkite tokius augalus: Callistemon, Calliandra, Streptosolen jamesonii, 4 vnt., Cestrum ir t.t.

Šiltasis žiemos sodas. Nuolat šildomi, šilti žiemos sodai, įrengti šiaurinėje arba pavėsingoje pastato pusėje, tinka tropiniams augalams. Augalų išdėstymas priklauso ne tik nuo patalpos sąlygų, bet ir nuo jų gamtinių savybių. Tam, kad stambesni medeliai galėtų pilnai išplėtoti savo vainiką, siūlome patalpinti juos klombos viduryje.

Siauras vietas galima užmaskuoti augalais, apsivijusiais specialią sienelę. Augalai su kvepiančiais žiedais ir aromatingais lapais išdėstomi specialiai arti poilsio vietos, kad būtų galima įkvėpti jų aromato ir mėgautis nepakartojamomis žydinčio pavasario ar vasaros natomis. Vaisius vedančius augalus, žiūrint iš praktinių pozicijų, būtų protinga patalpinti iš klombos kraštų arba sustatyti juos nedidelėmis grupelėmis, kad būtų patogu surinkti jų vaisius. Žiemos sodą iš esmės gali paįvairinti atskirai kubilėliuose stovintys augalai, kurie priklausomai nuo poreikio ir nuotaikos, visada gali būti perstatomi į kitą vietą.

  1 comment for “Žiemos sodas – amžinos vasaros kampelis

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *