Svogūnai – tai sodo augalai, kurie turi išvestų be galo daug veislių. Prieš rinkdamiesi konkrečią rūšį turėtumėte gerai apgalvoti ko siekiate: norite laiškų ar svogūnų „galvų“. Taip pat pasirinkus ne laiškų tipą, derėtų pasirinkti ir būsimų svogūnų spalva, kuri dažniausiai būna arba įprasta gelsva-žalsva, arba violetinė-mėlyna.
Apgalvoję minėtuosius aspektus nuspręskite, kokiu būdu norėtumėte svogūnus sodinti. Rinktis galite iš dviejų: sėklų bei mažų svogūnėlių (galvučių). Jei pasirinkote sėklas, reikėtų juos sodinti iškart į žemę maždaug trijų aštuntųjų colio gylyje. Jei auginsite svogūnų „galvas“, aplink vietos derėtų palikti daug daugiau, nei laiškiniams, nes jų plėtimuisi reikalingas žemės plotelis. Vietą galite pasirinkti atsižvelgdami į laikotarpį, kurio metu norite sulaukti derliaus. Jei anksčiau – geriausia būtų sodinti šiltnamyje, jei didelio skirtumo nėra ir didesnis žemės plotas yra turimas lauko erdvėje, tiks ir ji.
Svogūnams, kaip ir daugeliui kitų augalų, yra reikalingos tokios įprastos sąlygos kaip apšviestumas ir vanduo. Auginant laiškus patariama laistyti daugiau, tuomet jie bus sultingesni ir gražesni. O auginant galvas užtenka vidutinės drėgmės, nes vienaip ar kitaip po nukasimo reikės surinktą derlių išdžiovinti. Vienintelis pliusas dažnesnio laistymo yra tas, jog užaugintos daržovės yra didesnės ir gražesnės. Jokiu būdu vandens nepadauginkite, nes tai gali skatinti gedimą. Svogūnų laistymas turėtų būti proporcingas aplinkos sąlygoms, kuo karščiau – tuo greičiau žemė išdžiūna ir yra reikalingas didesnis vandens kiekis, o esant vėsesniam orui užtenka ir minimalaus vandens kiekio.
Geresnius derliaus rezultatus padėtų gauti ir pasirinkta gera dirva. Jei žinote, jog žemės lopinėlyje, kuriame planuojate sodinti svogūnus, jau sunkiai kas auga ir ji nėra derlinga, būtų pats laikas kiek pakeisti dirvožemio sudėtį. Šiam procesui atlikti galite rinktis iš dviejų būdų: pirmasis – nuimti dalį buvusio dirvožemio ir likusį sumaišyti su juodžemiu ar kita derlingos žemės rūšimi, o antrasis – naudoti trąšas. Dažniausiai žmonės renkasi lengvesnį variantą, tai yra trąšų įsigijimą parduotuvėje, tačiau būsimiems augalams ir derliui daug palankesnis būtų tręšimas organinėmis trąšomis.
Svogūnai yra tapę nepakeičiamu komponentu mūsų virtuvėje. Ar įsivaizduojate tokius patiekalus kaip grybų padažas ar čili sriuba be mums taip gerai pažįstamų svogūnų? Turbūt, kad ne… O tai ir yra šauniausia, nes svogūnai pasižymi itin gera sudėtimi, jie turi komponentų, kurie padeda imuninei sistemai atsilaikyti, kai aplink siaučia įvairiausi virusai. Šis aspektas tampa ypač aktualus pavasarį, nes tik ką pasirodžiusi saulutė yra labai apgaulinga ir galime labai lengvai peršalti. Vienas itin paprastas ir skanus patiekalas būtų sumuštinukai su svogūnų laiškais. Jiems prireiks juodos duonos, sviesto, svogūnų laiškų bei druskos. Duoną užtepkite sviestu, laiškučius supjaustykite ir tuomet paruoštą duoną prispauskite prie laiškelių. Pagamintus sumuštinukus apibarstykite druska ir patiekalas jau paruoštas. Jis puikiai tiks lengviems pusryčiams ar pavakariams. O juo labiau tai ne tik skanu, bet ir sveika. Tad mintis pasisodinti svogūnų yra išties šauni.