Braškės- tai uogos, kuriomis apsirūpinti tikrai nėra itin sunku. Nėra sudėtingas nei braškių sodinimas, nei priežiūra, nei derliaus nuėmimas. Vieną kartą pasodinę, galėsite džiaugtis skaniomis, pilnomis vitaminų ir vasariškai gaiviomis uogomis kelerius metus į priekį.
Kaip braškes pasodinti?
Geriausia braškes sodinti lysvelėmis, o jose daigus išdėstyti eilutėmis. Būtų nuostabu, jei pasodinti krūmeliai turėtų vietos plėstis, nes prasidedant šiltajam sezonui, jie išleidžia gana didelius lapus, kuriems reikia vietos. Jei lapai turės grumtis dėl vietos, nukentės žiedų, o taip pat ir pačių uogų, kokybė. Augalams reikalinga saulės šviesa, tad parinktoji vieta neturėtų būti šešėlyje. Kalbant apie drėgmę- apei tai reikėtų taipogi gana gerai pamąstyti, nes didelė drėgmė gali skątinti pačio augalo šaknų puvimą bei uogų gedimą ir puvimą. Sausa dirva nėra braškių draugė, tad pasirūpinkite vandeniu. Labiausiai tiktų vieta, kurioje emė yra laidi. Tokiu būdu palaisčius vanduo skverbsis gilyn į žemę, o krūmeliai pasisavins reikiamą vandens kiekį jam prabėgant. Esant sausrai gali pablogėti derliaus kokybė ir sumažėti jo kiekis.
Kaip apsaugoti nuo ligų?
Ar esate pastebėję, jog braškių labai dėmėti arba nusėti mažų baltų vabalėlių? Tai ne šiaip maži vabaliukai, kuriems braškių krūmelis yra tik buveinė. Jie gadina braškių lapus, apkrečia įvairiomis ligomis. Šiuos vabalėlius ar buseles pavadinti kenkėjais būtų išties teisinga. Kitas rūpimas dalykas yra kaip apsaugoti savo augalus? Atsakymas labai paprastas- arba chemiškai, arba buitiškai. Jei neturite nieko prieš prieš įvairius pesticidus ir cheminius preparatus- geriausia išeitis būtų nueiti į sodo prekių parduotuvę ir pasitarus su kasininku ar salės darbuotoju, kuris preparatas ligai ar kenkėjams naikinti bus tinkamiausias konkrečiu Jūsų atveju. Tačiau jei žavitės natūralumu, galite į pagalbą pasitelkti česnakus. Šiuos augalus pasodinę šalimais braškių krūmelių, būsite maždaug aštuonesdešimčia procentų garantuoti, jog neįsiveis kenkėjai. Tik yra vienas minusas- česnakai neapsaugo nuo virusų, tad išlieka šiokia tokia augalėlių susirgimo tikimybė. Antrasis natūralus būdas yra mulčiavimas, kuriam geriausiai tinka pjuvenos arba medžio žievės gabalėliai. Jų pagalba užtikrinsite žemės drėgmę bei neleisite krūmelių užgožti piktžolėms. Taip pat, padengus žemės paviršių vienu iš minėtų paviršių, mažesnė ir pačių uogų gedimo tikimybė. Užaugusios uogos nokdamos nesilies prie drėgnos žemės, o gražiai gulės ant kito sauso ir malonaus paviršiaus.
Braškės užaugo, o ką su jomis daryti?
Pirmiausia reikėtų derlių nurinkti ir pasirūpinti tolesne krūmelių gerove. O uogų panaudojimo galimybių yra itin įvairių. Dažniausiai namų šeimininkės iš jų verda uogienes, valgo su pienu arba kepa įvairius pyragus ir pyragaičius. Vienas visai neseniai sugalvotas ir itin puikus būdas, kaip pailginti braškių vartojimo laiką, yra jų užšaldymas. Jei uogas šaldydami užpilsite cukrumi, didelė galimybė, kad atšaldžius jos bus ne itin skanios. Geriausia yra braškes sumalti ar kaipnors kitaip sutraiškyti ir tuomet sudėjus į indelius patalpinti šaldytuvo kameroje.
Straipsnis iš anglų kalbos.