Sodininko įrankiai ir jų naudojimas pagal paskirtį

KastuvasRANKINIAI DIRVOŽEMIO ĮDIRBIMO ĮRANKIAI
Kiekvienas sodininkas dažniausiai naudojasi rankiniais įrankiais. Kokie sodininko mėgėjo įrankiai?

Kastuvas

Kastuvas – pagrindinis sodininko darbo įrankis. Kastuvas naudojamas dirvai purenti, perkasti, medžiams ir krūmams sodinti, piktžolėms naikinti. Kastuvas turi būti pagamintas iš geros kokybės plieno, kampuotu, o ne apvaliu pagrindu, 20 x 15 cm plokšte, rankai patogiu kotu. Kastuvo sunkiame dirvožemyje stenkitės neperlenkti.

Kasamoji šakė

Kasamoji šakė – įrankis su 1,5 – 2 cm pločio keturiais virbais. Kasamoji šakė – būtinas sodininko darbo įrankis. Kasamosiomis šakėmis patariama naikinti daugiametes piktžoles (pavyzdžiui, paprastuosius varpučius), jas rinkti ir žemę kratyti. Jei po medžiais dirvą sukasite kasamosiomis šakėmis, beveik nesužalosite vaismedžių šaknų. Kasamosios šakės yra pagrindinis įrankis bulvėms kasti nedideliame daržo plote.

SODININKO ĮRANKIAI

Semtuvas

Semtuvas – geriausias įrankis žemei perkasti iš vienos vietos į kitą. Semtuvai būna įvairūs: su krašteliais per visą ilgį ar tik iki pusės. Semtuvais ypač patogu perkasti komposto krūvas.

ŠakėMėšlinė šakė

Mėšlinė šakė, kaip ir kasamoji šakė, turi būti pagaminta iš geros kokybės plieno, kad jos dantys neiškryptų. Mėšlinėmis šakėmis patariama perkasti komposto krūvas, dirvos paviršiuje kratyti mėšlą. Mėšlinėmis šakėmis nepatariama kasti dirvožemio, nes perkasant gali išlinkti šių šakių virbai.

Kauptukas

Kauptukas – pagrindinis sodo įrankis, kurį sodininkai naudoja nuo pavasario iki rudens. Kauptuku patariama reguliuoti dirvos drėgmę, naikinti piktžoles. Archeologų teigimu, kauptukai – tūkstantmečius naudojami sodo įrankiai, išlikę populiarūs ir plačiai naudojami iki šiol.

Grėblys

Grėbliai gali būti metaliniai arba mediniai. Metaliniu grėbliu patariama purenti ir lyginti dirvos paviršių, pašalinti ir smulkinti nedidelius žemės grumstus, išrinkti akmenis ir piktžolių šaknis. Medinis grėblys yra lengvas, juo patariama purenti lysvės paviršių bei užžerti sėjos griovelius.

Purentuvai

Purentuvai būna ilgakočiai, kai sodininkai dirba stovėdami ir trumpakočiai, kai reikia purenti dirvą prie pat augalų. Ilgakočiams purentuvams svarbu parinkti tinkamą ilgį, kad jų virbai į dirvą smigtų reikiamu kampu. Purentuvais purenami tarpueiliai po lietaus ir naikinami jaunų piktžolių daigeliai.

Kauptukai skutikai

Kauptukai skutikai nupjauna piktžoles tarpueiliuose ir supurena 1-2 cm storio dirvos paviršių. Kauptukai skutikai -velkamieji įrankiai. Šių kauptukų koto ilgis turi būti toks, kad žmogus galėtų dirbti nesusilenkęs.

Rotaciniai kauptukai

Rotaciniais kauptukais galima sulaužyti dirvos plutelę, o apvertus kita puse, purenti dirvos paviršių ir naikinti piktžoles.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *