Rožių sodinimas nebus sudėtingas jeigu tinkamai įvertinsite visus būtinus paruošiamuosius rožių sodinimui darbus.
Kur sodinti rožes?
Tinkama vieta rožių sodinimui: saulėta, tyras oras, giliai išpurenta, daug humuso turinti žemė
Netinkama vieta rožių sodinimui: smarkiai perpučiama stiprių vėjų, stovintis vanduo, šešėlis, kietai suplūkta žemė.
- rožės mėgsta saulę ir šilumą, bet nemėgsta stovinčio karščio
- rožės mėgsta tyrą orą, bet nemėgsta skersvėjų perpučiamų vietų ir būti užgožtos šešėlių
- pusiau šešėlius pakenčia dauguma rožių, jeigu kasdien gauna 4-5 valandas saulės ir nėra pasodintos po dideliais medžiais ar krūmais
- rožės auga beveik kiekvienoje žemėje, bet gryname smėlyje nevešės jokia rožė.
Kokias rožes sodinti?
Tinkami rožių sodinukai: jeigu vienų metų (siauroje pakuotėje) – 1-2 tvirtos šakutės, lapai sveiki, nesuvargę, neapnikti kenkėjų, nenudeginti chemikalais, skiepijimo vietą gražiai aptraukęs kalius, apačioje matosi baltų šaknelių. jeigu dviejų metų (5-7 litrų konteineriuose) – tas pats, tik krūmelis pilnai susiformavęs, su trimis stipriomis šakomis.
Netinkami rožių sodinukai: ištysę, liauni, išblyškusiais, lyg vaškiniais lapais, apatinėje sodinuko dalyje lapai geltoni arba jų visai nėra, apnikti kenkėjų (amarai, vora-tinklinė erkutė, baltasparniai ir kt.) ir ligų (miltligė, degligė, raudonjuostis dėmėtumės, rūdys ir kt.).
Rožių mėgėjui sunku susigaudyti didžiulėje daugybėje rožių rūšių ir veislių. Jeigu norite daugybę metų džiaugtis rožėmis savo sode, geriausia sodinukus pirkti pas rožių augintojus, kurie mielai patars ir išrinks atspariausius (ligoms, kenkėjams, žiemai, blogoms oro sąlygoms), labiausiai tinkančius jūsų sklype, derančius tarpusavyje ir su kitais augalais.
Kada sodinti rožes?
Dvimetes, iš didelių konteinerių – ištisus metus, išskyrus žiemos mėnesius, taip pat pavasario ir rudens mėnesius, kai oro temperatūra žemiau nulio (lengvos nakties šalnos nekenkia). Vienmetes – pradedant balandžiu ir baigiant spaliu, išskyrus karščius.
Kaip sodinti rožes?
- išrauti piktžoles, žemę giliai išpurenti. Jeigu toje vietoje anksčiau augo rožė – iškasti 50×50 cm. duobę ir pripildyti naujų žemių (daržo, kompostinė, iki 1/3 gali būti perpuvęs raguočių mėšlas ir kita trąši, daug humuso turinti žemė)
- prieš sodinant sodinukus palieti, šakutes patrumpinti, paliekant 15-20 cm., šaknis taip pat patrumpinti, kad iššaukti naujų susidarymą, duobutę paruošti tokio gylio, kad šaknys būtų neužlenktos ir nesuspaustos, išpurenti duobutės dugną (geriausia šakėmis)
- lengviau prigyja jeigu sodinama apsiniaukusią dieną, sodinant skiepijimo vieta turi būti 4-5 cm. žemiau žemės paviršiaus. Pasodinus, rankomis arba lengvai kojomis žemę suspausti, gausiai palieti. Vandeniui susigėrus – žemę vėl supurenti, po to apkaupti ir užmulčiuoti (geriausia nurūgštintomis durpėmis).
- Neleisti naujai pasodintoms rožėms pirmą vasarą išdžiūti, bet ir „nepaskandinti“jų. Nesant lietaus pakanka palieti kartą per savaitę, bet gausiai (ne taip, kaip laistoma veja). Nelieti ant lapų – tai iššaukia grybines ligas. Gerai įsišaknijusios rožės išlaiko ilgus sausus laikotarpius.
- Pasodinus kamienines rožes, iš dviejų pusių įkalti po kuoliuką ir tvirtai pririšti, kad vėjas nesiūbuotų karūnos.
Rožių ligos – kaip atpažinti?Parduotuvių lentynose daug priemonių augalų ligoms gydyti, tačiau išsirinkti sau tinkamą sunku. Su rože kaip ir su žmogumi. Tinkamai neidentifikavus ligos galima ją tiesiog numarinti. Kaip atpažinti rožės ligą pagal jos išvaizdą: – Tikroji miltligė apniko jūsų rožę, jeigu ant lapo viršutinės pusės pasirodo baltos miltuotos apnašos. Dažniausiai ji pastebima jau gegužės mėnesį, bet pagausėja […] |
1 comment for “Rožių sodinimas”