Balti arba rausvi piltuvėlio pavidalo žiedai ant ilgų kotelių išauga po 1 lapų pažastyse. Žiedo pumpurui besiskleidžiant vainikėlis tarsi išsivynioja, o kas vakarą, taip pat prieš lietų vėl susiglaudžia. Vainikėlio atbraila suaugtinė, neryškiai penkiakampė, taurėlapiai laisvi. Taurelę gaubia pora lapelių, vadinamų pažiedžių. Pražysta liepos mėn. ir žydi iki spalio pabaigos. Vaisius — apvali dėžutė, neretai padalyta į 2 lizdus, su 3—4 tamsiomis, kiaušiniškomis, tribriaunėmis sėklomis.
Stiebas vijoklinis, kylantis aukštyn arba nusidriekęs pažemiu. Dažniausiai stiebai keli, apie 1 m aukščio, kartais iki 3 m. Lapai pražanginiai, trikampiškai kiaušiniški, viršūnė smaili, pagrindas kampuotai širdiškas ar širdiškai strėliš-kas, ilgakočiai. Augalas daugiametis. Šakniastiebis ilgas, baltas, mėsingas. Dauginasi sėklomis arba vegetatyviškai — iš šakniastiebio išaugančiomis palaipomis arba įsišaknijančiais stiebais.
Auga patvoriuose, soduose, pakelių krūmynuose, dažnai įsikuria upių ar ežerų krūmuose ar aukštų žolių sąžalynuose. Mėgsta drėgnas dirvožemius.
Žiedai išskiria nektarą, lankomi vabzdžių. Dekoratyvus augalas, kartais auginamas darželiuose ir parkų gėlynuose. Panašūs į vynioklės, tik mažesni žiedai dirvinio vijoklio. Jo žiedų pažiedės mažos ir taurelės neapgaubia. Žiedų purkos siūliškos. Įkyri daugiametė laukų ir daržų piktžolė, stelbianti javus.