Paprastoji geršva (Aegopodium podagraria L.)

Žiedai smulkūs, balti ar rausvi, sudėtiniuose skėtiškuose žiedynuose. Skėčiai nelabai išgaubti, be skraistlapių ir be skraistlapėlių. Žydi birželio ir liepos mėn. Vaisiai — pailgi, tamsiai rudi skeltavaisiai; vaisiukai lengvai atsiskiria vienas nuo kito, panašūs į kmyno, tik nekvepia. Stiebas 80—100 cm aukščio, status, tuščiaviduris, briaunotas. Lapai ilgakočiai, tik viršutiniai stiebo lapai su trumpais lapkočiais. Lakštas sudėtinis, dukart trilapis; lapkotis šakojasi į tris šakeles, o ant kiekvienos jų išauga po 3 dantytus lapelius. Iš viso yra 9 lapeliai. Labai būdinga asimetriško šoninio lapelio didesnė išorinė skiautė. Apatinė lapų pusė plaukuota. Daugiametis augalas su šakniastiebiu. Dauginasi vegetatyviškai ir sėklomis.
Auga lapuočių ir mišriuose miškuose, krūmuose, parkuose, daržuose, patvoriuose, dažniausiai vidutinio drėgnumo derlinguose dirvožemiuose, unksmėtose vietose, kur nesusidaro tanki velėna.
Lapai pradeda kaltis iš žemės anksti pavasarį. Juose yra vitaminų, todėl, kaip ir dilgėlės, vartojami sriuboms bei salotoms, taip pat džiovinti. Garšvas ėda elniai, bebrai. Darže ir pasėliuose yra įkyri piktžolė. Ganyklose nuėsta neatželia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *