Zea mays
Botaninis aprašymas:
Vienametis 1-3(5)m aukščio kultūrinis augalas. Šaknys stiprios, kuokštinės, iki 1,5m ilgio. Stiebas status, 2-3(5)cm skersmens, ryškiai bambliuotas, mėsingas, pilnaviduris. Lapai linijiškai lanceliški, 5-12cm pločio, šviesiai žali; jų viršutinė pusė plika, apatinė- nežymiai plaukuota. Žiedai vienalyčiai. Ant to palies augalo yra ir vyriškieji, ir moteriškieji žiedynai. Kuokeliniai(vyriškieji) žiedynai- netikrosios varpos, susitelkusios į šluotelę stiebo viršūnėje. Piesteliniai(moteriškieji) – trumpos varputės lapų pažastyse, iš kurių žydėjimo metu išauga 25-40cm ilgio siūliškos piestelės.
Žydi liepos-spalio mėnesiais, vaisiai(burbuolės) subręsta rugsėjo-spalio mėnesiais. Vaisiai- stambūs, pliki, apvalūs, suspausti arba inkstiški, balti, gelsvi, rausvi, rudi grūdai(sėklos), sutelkti į sudėtinį vaisių(burbuolę).
Apsidulkina kryžminiu būdu. Grūdinis, pašarinis, maistinis ir vaistinis
augalas.
Paplitimas:
Aborigeninis Amerikos augalas, auginamas visuose kontinentuose tropikų bei subtropikų kraštuose ir vidutinio klimato šiltesnėse srityse. Paprastasis kukurūzas žinomas tik kultūroje. Pirminės kultūrinės formos, manoma, kilo Peru, Bolivijoje ar Meksikoje. Šiuose kraštuose kukurūzas randamas iškasenose, kurių amžius siekia kelis tūkstančius metų prieš Kristų. Dabar didžiausi kukurūzų pasėlių plotai yra JAV, antrą vietą užima Argentina. Į Europą įvežtas XVa pabaigoje- pirmiausia į Ispaniją, o netrukus pateko ir į Aziją. Šiuo metu pagal pasėlių plotą kukurūzai pasaulyje užima antrą vietą po kviečių. Kukurūzas Lietuvoje XIXa ir XXa pirmojoje pusėje negausiai buvo auginamas daržuose bei darželiuose. Dabar dažnai auginamas respublikoje augalas.
Auginimas:
Kukurūzams auginti tinkamiausios priesmėlio arba lengvo priemolio, nerūgščios, puveningos, pralaidžiu vandeniui podirvių dirvos. Rudenį, jei reikia, anksti 2 kartus nuskutamos ražienos arba sėjai numatytas plotas suariamas, kad liktų kuo mažiau šakniastiebinių piktžolių. Pavasarį, prieš sėją, dirva išpurenama; jei prieš metus nebuvo tręšta organinėmis trąšomis, būtina įterpti 20-30kg/10m2 mėšlo. Sėjama, kai dirvos temperatūra- 9-11°C. Sėjama eilėmis, 50-60cm tarpueiliais. Svarbiausias darbaspiktžolių
naikinimas, o kukurūzams sudygus- tarpueilių purenimas.
* * *
Kukurūzų vaistinė žaliava- viršutinės piestelių dalys- purkos. Purkos renkarnos pieninėsvaškinės brandos fazės, pradėjus bręsti grūdams(rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais). Nuskynus burbuoles, išlukštenami grūdai ir purkos ant popieriaus ar audinio šiltu oru džiovinamos pavėsyje, paskleidus 1-2cm storio sluoksniu, arba apšildomoje džiovykloje iki 40°C temperatūroje, po to trumpam paliekama kambario temperatūroje, kad sudrėktų iki aplinkos drėgmės. Tai plokšti, ilgi(iki 20cm), apie 0,1mm skersmens, susivėlę, geltonai ar auksiniai rusvos spalvos siūlai; be kvapo ir skonio. Žaliava laikoma sandariuose induose sausoje, užtemdytoje vietoje. Tinka vartoti 1-2 metus. Purkose randama askorbo ir pantoteno rūgščių, karotinoidų, saponinų(iki 3,0%), dervų (iki 3,0%), kalio druskų, karčiųjų glikozidų(iki 1,0%), raugų ir į juos panašių medžiagų(11,0-13,0%), riebalinio aliejaus(2,0-3,0%), eterinio aliejaus(0,10-0,12%). Kukurūzų sėklų pagrindinė sudedamoji dalis- krakmolas, be jo yra karotinoidų, vitaminų B1(iki 0,02mg%), B2(iki 0,1%), B6(iki 0,2mg%), pantoteno rūgšties, biotino; riebalinio aliejaus(iki 5,0%), flavonoidų. Riebaliniame aliejuje didelis kiekis
linolio rūgšties.
Vartojimas medicinoje
Kukurūzų purkos skatina tulžies išsiskyrimą, todėl jomis gydomi cholicistitai, cholangitai, hepatitai, ypač sutrikus tulžies išsiskyrimo procesui. Kukurūzų preparatai ne tik skatina tulžies sekreciją, bet ir mažina jos klampumą, tankį, bilirubino kiekį joje. Jie vartojami ir kaip kraujavimus
stabdanti, šlapimo varomoji priemonė(sergant inkstų, šlapimo pūslės akmenlige), taip pat esant įvairios kilmės pabrinkimams(sutrikus skysčių ir druskų apykaitai).
Liaudies medicinoje
Purkos vartojamos sergant inkstų uždegimu, vandenlige, inkstų akmenlige, cistitais, reumatu, artritais. Mažina apetitą ir tinka liesėjimo dietoms.
– Keptus kukurūzų grūdus maišydavo su medumi ir valgydavo nuo įvairių virškinamojo trakto ligų.
– Purkomis, virtomis meduje, gydydavo tuberkuliozę.
– Kukurūzų aliejus vartojamas nuo aterosklerozės.
– Vartojama homeopatijoje.
– Kukurūzų aliejus vartojamas gydomojoje ir dekoratyvinėje kosmetikoje.
Skatina šlapimo išsiskyrimą
❖ Šaukštą žaliavos užplikyti 2 stiklinėmis(400ml) verdančio vandens. Po 20min nukošti ir suvartoti per 1-2 dienas, geriant po 1/3-1/2 stiklinės 0,5-1val po valgio.
Kukurūzų miltų kaukė
❖ Šaukštą kukurūzų miltų sumaišyti su šiltu virintu vandeniu. Gauta tyrele tepti veidą. Po 25-30min nuplauti kambario temperatūros vandeniu. Tinka jautriai ir švelniai odai.
Kaukė sausai odai
❖ Imti kiaušinio baltymą, šaukštelį kukurūzų aliejaus ir šaukštelį medaus. Viską gerai išmaišyti ir tepti veidą. Po 20min kaukę nušluostyti šiltais drėgnais vatos tamponais. Kaukę dėti 1-2 kartus per savaitę.
Maistui
Kukurūzas svarbus kaip maistinė, pašarinė ir techninė kultūra. Iš jo galima paruošti per 150 maisto patiekalų. Jie vartojami dietiniam maitinimui.
– Iš grūdų gaunami miltai ir miltiniai gaminiai, kruopos, riebalai, krakmolas, dekstrinas, sirupas ir kiti. Skanios ir maistingos virtos kukurūzų burbuolės. Iš kukurūzų miltų verdama košė, kepami apkepai, paplotėliai. Kukurūzų grūdai konservuojami.
– Stiebai ir lapai naudojami žaliajam pašarui ir rauginami.
Virtos kukurūzų burbuolės su sviestu
Produktai: 6 kukurūzų burbuolės, šaukštas sviesto, druskos.
❖ Pieninės brandos kukurūzų burbuoles išvirti pasūdytame vandenyje. Prieš tiekiant į stalą jas sudėti į dubenį ir užpilti tirpintu sviestu arba sviestą, supjaustytą gabaliukais, paduoti atskirai lėkštėje. Jaunas kukurūzų burbuoles reikia virti su jas gaubiančiais lapais, kuriuos nuimti kukurūzus tiekiant į stalą.
Kukurūzų košė su kiaušiniu
Produktai: Stiklinė kukurūzinių miltų, 0,5 litro vandens, šaukštas cukraus, druskos.
❖ Į verdantį vandenį įberti sijotų kukurūzinių miltų, druskos, cukraus, bet nemaišyti, kol vanduo užvirs. Kai tik vanduo su miltais užvirs, viską gerai išmaišyti, kad nesusidarytų gumuliukų. Košės paviršių sulyginti, puodą uždengti dangčiu ir palikti šusti ant silpnos ugnies arba orkaitėje 10-15min. Valgyti karštą su sviestu ir kietai virtais kiaušiniais arba grietine.
Kukurūzų apkepas su grietinės padažu
Produktai: 3 stiklinės virtų kukurūzų grūdų, 0,5 šaukšto sviesto, 2 šaukštai tarkuoto sūrio, 2 stiklinės grietinės padažo.
❖ Iš virtų kukurūzų burbuolių išlukštenti grūdus, sudėti į paruoštą apkepo indą ar dubenį, užpilti tirštu grietinės padažu, užbarstyti tarkuotu sūriu, palaistyti tirpiniu sviestu ir apkepti 15-20min orkaitėje.