Kvapioji našlaitė yra kilusi iš Viduržemio pajūrio kraštų ir dabar Europoje yra daug kur sulaukėjusi. Smulkūs žiedai pasižymi daugybe gydomųjų savybių. Senovėje ją augino graikai, kurie šį augalą vadino Atėnų miesto simboliu, o dievų paveikslus puošė našlaitės žiedais.
Šakniastiebis visžalis daugiametis augalas, kuris ant trumpų stačių stiebų išaugina visą kuokštą širdiškų dantytų lapų. Apie 2 cm skersmens, stipriai kvepiantys, priklausomai nuo veislės, violetiškai melsvi, raudoni ar balti žiedai išsiskleidžia dar žiemos pabaigoje ir anksti pavasarį. Augalo sudėtyje yra saponinų, eterinių aliejų, taip pat rauginių medžiagų ir pigmentų.
Kvapioji našlaitė geriausiai auga drėgname, gerai patręštame, daug maistingųjų medžiagų turinčiame dirvožemyje, daliniame pavėsyje. Augalas labiausiai tinka laukinių ar sumedėjusių augalų sodui.
Atspari šalčiui kvapioji našlaitė sode gausiai pasisėja pati arba plinta palaipomis, sudarydama kilimą. Norint tai pagreitinti, pavasarį ar rudenį kerus reikia dalinti. Galima nusipirkti ir sėklų, kurios sėjamos tiesiai į dirvą. Norint pailginti žydėjimo laiką, reikia pašalinti nuvytusius žiedus. Kvapiąją našlaitę dažnai pažeidžia mozaikos virusai, rūdis ir miltligę sukeliantys grybai.
Visas augalo dalis, ypač žiedus ir šaknis, pavasarį galima vartoti gydymui.
Gležni švelnūs kvapiosios našlaitės lapai žalioms salotoms suteikia ypatingą skonį; dailūs valgomi žiedai, pabarstyti ant salotų ar deserto, puošia patiekalą. Prancūzijoje cukraus sirupe mirkyti žiedai naudojami konditerijos gaminiams puošti.
Augalo sudėtyje yra alkaloido violino ir saponimų, todėl jis vartojamas kaip natūrali priemonė nuo kosulio, ypač sergant bronchitu ar viršutinių kvėpavimo takų uždegimu. Juo taip pat gydomas galvos skausmas, miego sutrikimai ir odos ligos. Manoma, kad našlaitės ekstraktas stabdo vėžio vystymąsi. Ekstraktui paruošti imamas šaukštelis džiovintų lapų, kuris užpilamas puodeliu verdančio vandens ir po 10 min. skystis perkošiamas. Rekomenduojama dozė – 3 puodeliai per dieną.
Žiedai naudojami kvepalams gaminti.
Kvapioji našlaitė dailiai atrodo moliniuose vazonuose ant palangės arba balkone.
Kvapiosios našlaitės sirupas nuo kosulio
Maždaug puodelį šviežių kvapiosios našlaitės žiedų sudėti į butelį ir užpilti ¼ l karšto vandens. Laikyti 24 valandas ir perkošti. Tada užvirinti ir vėl šiuo skysčiu 24 valandas ekstrahuoti tokį pat kiekį šviežių našlaitės žiedų. Perkošti ir išmaišyti su tokiu pat kiekiu medaus. Sirupą gerti po šaukštelį keletą kartų per dieną.