Kvapioji garduoklė paplitusi visoje Europoje ir jos arealas siekia net Kaukazą. Ji auga drėgnuose miškuose ir kalnų regionuose. Kadangi ji gimininga builiui, dažnai dar vadinama miriniu builiu. Iš jos lapkočių anksčiau buvo gaminami oranžiniai rudi dažai tekstilei. Vakarų Europos gyventojams, kaip ir skandinavams, reikėtų šį daugiametį, atsparų šalčiui, prieskoninį augalą vėl sugrąžinti į sodus.
Jeigu nežydi, šį daugiametį augalą smulkiai plunksniškai suskaldytais lapais iš pirmo žvilgsnio galima supainioti su paparčiu. Priėjus prie augalo arčiau, juntamas anyžius primenantis aromatas. Jį lemia didelis eterinio aliejaus kiekis. Pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje prasiskleidžia balti, į plokščius skėčius sutelkti žiedai, iš kurių išsivysto gardūs anyžių ar saldymedžio skonio vaisiai. Šis iki 1,50 m aukščio užaugantis krūmiškas daugiametis augalas yra labai įspūdingas.
Kvapiąją garduoklę labai lengva prižiūrėti. Ji auga beveik visur, tiek saulėtose vietose, tiek pavėsyje. Dirvožemyje turi būti daug maistingųjų medžiagų ir pakankamai drėgmės.
Šį žemoje temperatūroje dygstantį augalą galima sėti rudenį arba žiemos pabaigoje. Pavasarį augalai dauginami dalijant kerą, toliau garduoklė gausiai pasisėja pati. Jei to nepageidaujate, laiku pašalinkite žiedynus. Kad dirvožemis visą laiką būtų pakankamai drėgnas, reikia jį mulčioti. Šis šalčiui atsparus augalas po žydėjimo iš karto nupjaunamas.
Jaunus stiebus ir lapus galima pjauti nuolat. Jie yra ypač švelnūs. Šviežios kvapiosios garduoklės skonis yra stipriausias, tačiau lapus galima ir užšaldyti. Vaisių geriausias skonis būna, kol jie dar žali ir neprinokę. Šaknis rudenį galima iškasti ir vartoti kaip daržovę.
Kvapiosios garduoklės lapai salotų, sriubų arba padažų skonį padaro švelnesnį. Dažnai pakanka lapo gabalėlio, kuris patiekalui suteikia saldoką anyžio skonio atspalvį. Jei su garduoklės lapais virsite rabarbarų ar vaisių kompotą, jis bus maloniai saldus. Iš garduoklės stiebo, kaip ir iš vaistinės šventagaršvės, galima gaminti desertą. Vaisiai valgomi švieži arba jų dedama į vaisių salotas ir dribsnius. Kvapioji garduoklė vartojama kaip anyžiaus, pankolio ar net saldymedžio pakaitalas.
Kvapioji garduoklė labai suaktyvina virškinimą ir šiek tiek liuosuoja vidurius. Ji mažina kosulį ir sustiprina sergant anemija.
Kvapioji garduoklė yra neįprastas daugiametis augalas, tinkantis pavėsingoms augavietėms, kurias puošia savo žiedais. Vabzdžiai kvapiąsias garduokles lanko ieškodami nektaro.
Saldumynai iš sodo
Vaikai ypač mėgsta saldžius kvapiosios garduoklės vaisius. Jie jaučia ypač didelį malonumą, kai gali patys nusiskinti tiesiai nuo augalo ir įsidėti į burną. Be to, dar nereikia pamiršti, kad valgydami šį gamtinį saldumyną, jie žymiai mažiau suvartos cukraus.