Apie vešlią, žalią veją svajoja daugelis namų savininkų, tačiau pasiekti tokį rezultatą nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. Vejos sėklų sėja gali atrodyti nesudėtinga užduotis, tačiau kelios dažniausiai daromos klaidos gali sutrukdyti rezultato siekimui.
Šiame straipsnyje aptarsime šias dažniausiai daromas klaidas ir pateiksime vertingų įžvalgų, padėsiančių jų išvengti ir užauginti bei palaikyti kuo geriau atrodančią veją.
Netinkamai pasirenkamos vejos sėklos
Vienas iš svarbiausių vejos sėklų sėjos aspektų – pasirinkti tinkamą sėklų rūšį konkrečioms klimato ir dirvožemio sąlygoms. Vejos sėklos gali būti labai įvairios. Kiekviena rūšis pasižymi unikaliomis savybėmis, augimo charakteristikomis ir priežiūros reikalavimais. Pasirinkus netinkamą sėklų rūšį, veja gali sunkiai vešėti arba reikalauti pernelyg didelės priežiūros.
Tam, kad išvengtumėte šios klaidos, pirkite iš vietinių parduotuvių. Pasikonsultuokite su vietiniais ekspertais arba sodininkystės centrais, kad jie pateiktų rekomendacijas dėl tinkamiausių žolės rūšių konkrečiomis sąlygomis. Daug kas susižavi iš Pietų ar tokių vietovių, kaip Kalifornija pamatytomis nuotraukomis, tačiau užsisakius sėklas paaiškėja, kad tokia veja čia visai neprigis.
Nepakankamai dėmesio skiriama dirvos paruošimui
Tam, kad sėklos sėkmingai sudygtų ir žolė augtų sveika, būtina tinkamai paruošti dirvą prieš seją. Daugelis namų savininkų nepakankamai įvertina šio žingsnio svarbą. Pagrindiniai dirvos paruošimo aspektai: šiukšlių ir piktžolių pašalinimas, dirvos įdirbimas arba išpurenimas ir išlyginimas, kad sėklos pasiskirstytų tolygiai. Tam reikia ir įrangos. Tiesa, ją galima išsinuomoti.
Prieš sėdami vejos sėklas, pašalinkite akmenis ar kitas šiukšles, piktžoles ir jų šaknis. Dirvos purenimas 10-15 cm gylyje padės užtikrinti tinkamą aeraciją ir drenažą. Galiausiai grėbliu išlyginkite paviršių.
Netolygiai išbarstomos sėklos
Netolygus sėklų išbarstymas – dar viena dažna klaida, dėl kurios rezultatai – ne tokie geri, kaip norėtųsi. Vienose vietose pribarsčius jų per daug, o kitose – per mažai, veja gaunasi netolygi, nes tankumo skirtumai labai kris į akis.
Norėdami užtikrinti tolygų sėklų pasiskirstymą, naudokite barstytuvus. Laikykitės pasirinktai žolių rūšiai rekomenduojamos sėjos normos, kurią paprastai rasite ant pakuotės. Pasėję sėklas, lengvai sugrėbkite plotą, kad užtikrintumėte gerą sėklų sąlytį su dirvožemiu, kuris būtinas tinkamam dygimui.
Laistoma per mažai
Kaip ir kiekvienam augalui, taip ir vejai, kad ji užaugtų bei klestėtų, reikia vandens – laistymo. Tiek perteklinis, tiek nepakankamas laistymas neigiamai veikia bet kokią florą.
Dygimo laikotarpiu palaikykite pastovų dirvos drėgnį. Vėlgi, reikia balanso. Dirva negali išdžiūti arba permirkti. Labai praverčia automatinės laistymo sistemos arba pasitarimas su profesionalais, kad žinotumėte apie tinkamą elgseną.
Priežiūra rūpinamasi tik vejai jau gerokai sudygus
Net ir sėkmingai sudygus jauniems žolės daigams, norint, kad jie užaugtų sveika ir tvirta veja, rūpestis negali išblėsti. Tenka susitaikyti, kad geras rezultatas šioje srityje nėra atsitiktinis ir tai – kryptingo, atsakingo bei kruopštaus puoselėjimo bei darbo išdava.
Jeigu nepaisote ankstyvosios vejos priežiūros, pavyzdžiui, pjovimo, tręšimo ir piktžolių naikinimo, sukelsite ilgalaikes problemas, kurių vėliau pašalinti taip lengvai nepavyks.
Pradėkite pjauti veją, kai aukštis pasiekia 7 – 8 cm, stengdamiesi vienu metu nepašalinti daugiau kaip trečdalio žolės stiebo ilgio. Reguliariai stebėkite piktžoles ir nedelsdami jas naikinkite, kad nebūtų konkurencijos su žole.