Vaistinė ramunė yra kilusi iš Pietryčių Europos ir Šiaurės Azijos, tačiau natūraliose augavietėse aptinkama visoje Europoje. Jos vaistinės savybės žinomos jau nuo antikos laikų. Viduramžiais ji buvo daugiausia vartojama moterų negalavimams gydyti. Su tuo susijęs jos lotiniškas vardas (lotiniškai „matrix“ – motina gimdyvė“). Prietaringi žmonės ramunę laikė burtų žole. Jei kambaryje pakabintas ramunės ryšulėlis įeinant moteriai sujudėdavo, ji buvo laikoma ragana.
Šis vienametis augalas dar žinomas Chamomilla recutita arba Matricara chamimilla, vardu. Jos šakotas keras yra 20-50 cm aukščio, o švelnūs aromatingi lapai yra smulkiai plunksiškai sukarpyti. Augalas žydi visą vasarą. Vaistinę ramunę labai lengva atpažinti – kraštiniai balti žiedai, supantys geltoną centrą, senstant nulinksta žemyn. Be to, labai kvepia. Jei perplėšite graižą, prie pagrindo jis bus tusčias. Vaistinės ramunės žieduose yra glikozidų, karčiųjų medžiagų ir eterinių aliejų, kurie po distiliacijos pamėlynuoja.
Kad vertingųjų medžiagų kiekis būtų kiek galima didesnis, vaistinei ramunei reikia nepagailėti saulėtos augavietės. Ji geriausiai auga derlinguose dirvožemiuose, bet yra nereikli priežiūrai.
Anksti pavasarį daigyne pasėti ir paauginti augalėliai greitai auga ir gausiai žydi. Šio šviesoje dygstančio augalo sėklos tik lengvai prispaudžiamos ir žeme neapiberiamos. Kol sudygs, joms turi būti pakankamai drėgmės. Balandžio pabaigoje sodinamos maždaug 20×20 cm atstumu. Vaistinės ramunės gerai auga ir kubiluose. Tręškite saikingai, kitaip išaugs daug lapų ir mažai žiedų. Kartą išaugusi, toliau pasisėja pati.
Žiedynstiebius galima skinti iki pat rudens ir vartoti šviežius arba džiovintus. Maždaug nuo trečios iki penktos dienos nuo žydėjimo pradžios vertingųjų medžiagų kiekis yra didžiausias. Jei turite laiko, savo ramunių sąžalyną patikrinkite kasdien. Žiedynstiebiai laisvai paskleidžiami džiūti pavėsyje.
Vaistinė ramunė pasižymi antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Jos arbata padeda esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams. Kompresai ar vonelės mažina odos uždegimą ir skatina gijimą. Peršalus daromos vaistinės ramunės inhaliacijos padeda atsigauti paburkusiai gleivinei.
Ramunės nuoviru skalaujami šviesūs plaukai dar labiau pašviesėja (50 g žiedų reikia uzplykiti ½ l vandens ir laikyti 10 min.) Reguliariai prieš valgį išgeriant puodelį vaistinių ramunių arbatos valosi oda ir mažėja spuogų.
Augalai ypač dailiai atrodo pasodinti palei takelį ar lysvės pakraščiuose. Jei praeinant ji paliečiama, kvepia ypač intensyviai.
Pirmoji pagalba naminiams gyvūnams
Jeigu jūsų katė šiek tiek viduriuoja, kaip pirmąją pagalbos priemonę jai galima vietoj vandens duoti gerti drungnos ramunių arbatos. 1-2 šaukštus žiedų reikia užplikyti puodeliu verdančio vandens ir palaikyti 10 minučių, tada perkošti. Ramunės kompresais galima gydyti ir akių uždegimą. Šiuo atveju švarus marlės tvarstis suvilgomas vaistinės ramunės arbata, lengvai nuspaudžiamas ir 3 kartus per dieną maždaug 2-3 min, palaikomas ant akių.