Skiauterėtoji putokslė (Polygala comosa Schkuhr)

Nedideli, rausvai violetiniai žiedai tankiose viršūninėse kekėse. Žiedas labai savotiškas, sandara skiriasi nuo daugelio žiedų: 2 taurėlapiai iš 5 panašūs į vainiklapius, jie dar padidėja vaisiams nokstant. Iš 5 vainiklapių 2 gali visai neišaugti, o kiti suauga. Kuokelių koteliai suauga tarpusavyje ir su vainiklapiais. Putokšlė būna skiauterėta dar nepražydusi, kai pažiedės susitelkia į viršūninį kuodą virš žiedpumpurių. Birželio mėn. augalams pražydus, pažiedės nukrinta. Žydi iki rugpjūčio mėn. Vaisius — dėžutė, kurios atsidaro dvi sąvaros.
Stiebas 15—25 cm aukščio, nuo pamato šakotas. Lapai pailgi, nedideli, lygiakraščiai, viršutiniai stambesni. Daugiametis augalas su šakota šaknimi.
Auga pievose, žolėtuose kalvų ir pylimų šlaituose, pakrūmėse.
Visose augalo dalyse yra saponino ir jis vandenyje putoja, dėl to putokšle vadinamas, o skirtingose vietovėse ir kitais vardais: gegutės muilas, kiškio muilas, muilenė. Lotyniškas vardas reiškia daug pieno, nes buvo manoma, kad putokšlė skatina galvijų pieno išsiskyrimą. Kartais nedideliais kiekiais vartojama kaip vaistažolė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *